Çifte Vatandaşlık Sadece Bir Başlangıç

Güney Tirol Özgürlük Partisi Kurucusu Eva Klotz, her zaman çifte vatandaşlık için mücadele ettiklerini söyledi. Buna ek olarak en büyük hedeflerinin ise kendi kaderlerini tayin hakkına sahip olmak olduğunu belirtti.

Avusturya’nın yeni seçilen başbakanı Sebastian Kurz, bu bölgede yaşayan vatandaşlara pasaport teklif etti. Klotz, bu karardan dolayı memnun olduklarını ve bunun yeni bir çağ başlangıcı olacağını dile getirdi.

Eva Klotz, “Tarihten kalan yaralar, Güney Tirol’ün bir referandum ile İtalya’nın bir parçası olarak mı kalacağına, yoksa Avusturya’ya mı bağlanacağına ya da bağımsız mı olacağına karar verebilmesine izin verilene kadar sarılamayacak.” dedi.

Avrupa’nın, Katalan Bağımsızlık Referandumuna karşı aldığı tavrı da skandal olarak nitelendirdi.

Son olarak halk, demokratik ve barışçıl yollarla Avrupa’yı daha demokratik bir hale getirecek. Böylece ulus-devlet modelinin üzerinde kalacak ve insanlara buranın bir parçası olarak kalıp kalmayacaklarına karar verebilecekleri bir hak sunacağını, söyledi.

Güney Tirol İtalya ile Avusturya arasında kalan bir bölgede yer alan ve özerkliğe sahip bir bölgedir. Aynı zamanda İtalya’ya bağlıdır ve kendi başkenti vardır. Nüfusunun büyük bir çoğunluğu Almanca, kalan kısmı ise İtalyanca ve farklı dilleri konuşmaktadır.

Güney Tirol geçtiğimiz yüzyılın başlarında Avusturya-Macaristan’a ait bir yerdi. Ancak Birinci Dünya Savaşı bittikten sonra müttefiklerle mutabakat sağlanarak İtalya’ya devredildi.

Burak YÖRÜK
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.