Çifte Vatandaşlık Sadece Bir Başlangıç

Güney Tirol Özgürlük Partisi Kurucusu Eva Klotz, her zaman çifte vatandaşlık için mücadele ettiklerini söyledi. Buna ek olarak en büyük hedeflerinin ise kendi kaderlerini tayin hakkına sahip olmak olduğunu belirtti.

Avusturya’nın yeni seçilen başbakanı Sebastian Kurz, bu bölgede yaşayan vatandaşlara pasaport teklif etti. Klotz, bu karardan dolayı memnun olduklarını ve bunun yeni bir çağ başlangıcı olacağını dile getirdi.

Eva Klotz, “Tarihten kalan yaralar, Güney Tirol’ün bir referandum ile İtalya’nın bir parçası olarak mı kalacağına, yoksa Avusturya’ya mı bağlanacağına ya da bağımsız mı olacağına karar verebilmesine izin verilene kadar sarılamayacak.” dedi.

Avrupa’nın, Katalan Bağımsızlık Referandumuna karşı aldığı tavrı da skandal olarak nitelendirdi.

Son olarak halk, demokratik ve barışçıl yollarla Avrupa’yı daha demokratik bir hale getirecek. Böylece ulus-devlet modelinin üzerinde kalacak ve insanlara buranın bir parçası olarak kalıp kalmayacaklarına karar verebilecekleri bir hak sunacağını, söyledi.

Güney Tirol İtalya ile Avusturya arasında kalan bir bölgede yer alan ve özerkliğe sahip bir bölgedir. Aynı zamanda İtalya’ya bağlıdır ve kendi başkenti vardır. Nüfusunun büyük bir çoğunluğu Almanca, kalan kısmı ise İtalyanca ve farklı dilleri konuşmaktadır.

Güney Tirol geçtiğimiz yüzyılın başlarında Avusturya-Macaristan’a ait bir yerdi. Ancak Birinci Dünya Savaşı bittikten sonra müttefiklerle mutabakat sağlanarak İtalya’ya devredildi.

Burak YÖRÜK
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...