Sırbistan Dışişleri Bakanı: “2018’de Kosova ile Zor Görüşmeler Gerçekleştireceğiz”

0
205

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, Kosova konusunun çözümünün bu yıl netlik kazanmayacağını söylese de konuların büyümemesi ve nihai çözüme kavuşması için görüşmeler olacağını belirtti.

Beta haber ajansına göre, Kosova’da Belgrad ile anlaşmaların netlik kazanmadığını aynı zamanda Sırp çıkarlarına ters düşen durumlarda baskı yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Daciç, Sırbistan ve Kosova ilişkilerini iyileştirme konusunda kanunla bağlayıcı olduğunun tam olarak kimsenin ne anlama geldiğini ve ne olduğunu bilmediğini de sözlerine eklese de bu konularda konuşmaya henüz başlamadıklarını belirtti.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, Sırplar ve Arnavutlar’ın ilgisini çekmeye yönelik konulara yatırım yapılması ve buna taviz verilmesi gerektiğini söyledi. İlişkilerin normalleştirilmesini yöneten ilkelerin ilk anlaşmasının çözüme kavuşmadığı ve neredeyse dört buçuk yıl sonra, topluluğun kendi yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirterek topluluğun Kosova ve Metohija’daki  Sırp çıkarlarını korunmasına katkıda bulunmasının gerektiğini vurguladı.  Daciç, konuya ek ilişkin olarak Sırbistan’ın bazı şeyleri tek taraflı kabul etmeye hazır olmadığını sözlerine ekledi.

Sponsorlu

Kadir AKKURT
o-Staj BALKAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here