Endonezya Ve Güney Kore, Teröre Karşı İş Birliği Yaptı

Savunma ve terörle mücadele konusunda iş birliklerini arttırma kararı alan Endonezya ve Güney Kore, çarşamba günü başkent Cakarta’da olan Merdeka Sarayı’nda gerçekleşen toplantıda bir araya geldi. Resmi ziyaret kapsamında, Endonezya’da bulunan Güney Kore Savunma Bakanı Song Young-moo ve Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ve Savunma Bakanı Ryamizard Ryacudu bir araya geldi. Yapılan görüşmede, iki ülkenin karşılıklı iş birliklerini ilerletmenin yolları görüşüldü. Toplantının ana gündemi, savunmada dahil olmak üzere terörle mücadele ve istihbarat paylaşımı konuları oldu.

Ryacudu, iki ülke arasında imzalanan savunma iş birliği anlaşmasının ardından yaptığı konuşmada, anlaşmanın Endonezya’nın “terörizmi yok etme amacının parçası olduğunu” söyledi. Ayrıca Ryacudu’ın ‘’en büyük düşman’’ olarak tanımladığı terörizmin üstesinden gelinebilmesi için dost ülkelerin destek ve iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu da ekledi.

Ayrıca, iki ülke arasında daha önceden yapılan anlaşmalar kapsamında savunma sanayisinde de iş birliği yapıldığını belirtildi. Song, “Bu anlaşmaya dayanarak, diplomasi ve savunma sanayi de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki ortaklığımızı güçlendireceğiz ve Endonezya’nın yanında yürüyeceğiz.” dedi.

Buse SAY
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.