Davos’ta ‘Batı Balkanlar’

Dünya Ekonomik Forumu’nun her sene İsviçre’de düzenlediği Davos Zirvesi, bu yıl da gerçekleşti. Bu yılın sloganı ‘Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak’ olarak belirlenen zirvede, ülkelerin ortak sorunlarla mücadelesini ve uluslararası iş birliğini artırma, uluslararası güvenlik, küresel ekonomi ve çevre konuları konuşuldu.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov Davos’taydı. Yapılan bir tartışma sırasında, “Batı Balkanlar’da bağlantıların kurulması bölgede yatırımlar için kilit bir faktör.” dedi ve Avrupa Birliği (AB) ‘ne üye olmak isteyen ülkelerin üyelik kriterlerini yerine getirmedeki ilerlemesinin ve ikili sorunların birliğe kabul edilmeden önce çözülmesi gerektiğini düşündüğünü ekledi. Makedonya ile imzaladıkları ‘İyi Komşuluk Sözleşmesi’ sonucu iyileşen ilişkilerini bu duruma örnek gösterdi. Borisov, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’i Avrupa-Atlantik Entegrasyonu doğrultusundaki çalışmalarından ötürü kutladı ve isim sorununun çözümü için Yunanistan’la görüşmelere devam etmesi için teşvik etti.

Borisov, gazetecilere yaptığı konuşmada, Batı Balkanlar’a olan ilginin arttığından ve bu bölgenin diğer ülkelere örnek model olma şansının ender olduğundan bahsetti. Ayrıca, Bulgaristan’ın, mülteci sözleşmesinin şimdiye dek başarılan noktalarını kaydetmek ve yeni sözleşme için bir buluşma ve finansman hazırlamak amacıyla Türkiye ile bir görüşme hazırladığını açıkladı.

AB’nin Konsey Dönem Başkanlığını üstlenen ülkesini temsil eden Borisov’un, Davos’ta Estonya Başbakanı Jüri Ratas, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ve Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ile de görüştüğü kaydedildi.

Dilek Karaday
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,985BeğenenlerBeğen
6,456TakipçilerTakip Et
8,618TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yeniden Çözüm(süzlük) Süreci mi?

Geçtiğimiz hafta AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner “Kürt...

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...