Davos’ta ‘Batı Balkanlar’

0
107

Dünya Ekonomik Forumu’nun her sene İsviçre’de düzenlediği Davos Zirvesi, bu yıl da gerçekleşti. Bu yılın sloganı ‘Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak’ olarak belirlenen zirvede, ülkelerin ortak sorunlarla mücadelesini ve uluslararası iş birliğini artırma, uluslararası güvenlik, küresel ekonomi ve çevre konuları konuşuldu.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov Davos’taydı. Yapılan bir tartışma sırasında, “Batı Balkanlar’da bağlantıların kurulması bölgede yatırımlar için kilit bir faktör.” dedi ve Avrupa Birliği (AB) ‘ne üye olmak isteyen ülkelerin üyelik kriterlerini yerine getirmedeki ilerlemesinin ve ikili sorunların birliğe kabul edilmeden önce çözülmesi gerektiğini düşündüğünü ekledi. Makedonya ile imzaladıkları ‘İyi Komşuluk Sözleşmesi’ sonucu iyileşen ilişkilerini bu duruma örnek gösterdi. Borisov, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’i Avrupa-Atlantik Entegrasyonu doğrultusundaki çalışmalarından ötürü kutladı ve isim sorununun çözümü için Yunanistan’la görüşmelere devam etmesi için teşvik etti.

Borisov, gazetecilere yaptığı konuşmada, Batı Balkanlar’a olan ilginin arttığından ve bu bölgenin diğer ülkelere örnek model olma şansının ender olduğundan bahsetti. Ayrıca, Bulgaristan’ın, mülteci sözleşmesinin şimdiye dek başarılan noktalarını kaydetmek ve yeni sözleşme için bir buluşma ve finansman hazırlamak amacıyla Türkiye ile bir görüşme hazırladığını açıkladı.

AB’nin Konsey Dönem Başkanlığını üstlenen ülkesini temsil eden Borisov’un, Davos’ta Estonya Başbakanı Jüri Ratas, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ve Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ile de görüştüğü kaydedildi.

Sponsorlu

Dilek Karaday
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here