Zaev ve Tsipras’ın Davos Görüşmesi

Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlediği Davos Zirvesi’nde, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras bir araya geldi.

Birkaç saat süren görüşme sırasında, iki ülke başbakanı, Makedonya’nın hem NATO hem de Avrupa Birliği (AB) ‘ne üyeliğinin önünde büyük bir engel olarak görülen Yunanistan ile olan ‘isim sorunu’nun çözümü için girişim başlattıklarını, bu iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için iyi niyet önlemleri alacaklarını açıkladılar.

Zaev, bu önlemler anlamında ilk iyi niyet adımını ülkesinin atarak, “Büyük İskender” kara yolunun ismini “Dostluk” Kara yolu olarak değiştireceğini, ve yine aynı ismi taşıyan ,Üsküp Havaalanının’ da isminde değişiklik olacağını söyledi.

Başbakan Zaev konuşması sırasında, “Yapmış olduğumuz faaliyetler bizim iyi niyetimizi ortaya koyuyor. Bu sayede komşumuz Yunanistan’a karşı herhangi bir toprak iddiasında bulunmadığımızı göstereceğiz. Yunanistan da bu iyi niyete karşılık vererek AB ve diğer uluslararası organizasyonlar ile iş birliğimizin artmasına yardımcı olacak.” dedi.

Yunanistan Başbakanı Tsipras ise, Makedonya’nın Adriyatik-İon girişimine katılım sürecine destek vereceklerini, AB fonlarına erişimde yardımcı olacaklarını ve ikili ilişkilerin gelişimi için girişimde bulunacaklarını belirtti. İki ülke arası ekonomi ve enerji alanlarındaki iş birliğinin artması gerektiğini vurguladı ve Prespa sınır kapısını açacaklarının haberini verdi.

İki ülke arasındaki ‘isim sorunu’ görüşmeleri Birleşmiş Milletler (BM)’ in New York’ta başlattığı müzakereler BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Matthew Nimetz ile  BM şemsiyesi altında devam edecek. Atina ve Üsküp arasında bir uzlaşma sağlanırsa Makedonya’nın 30. NATO üyesi olmasının ve Bulgaristan’ın AB Konseyi Başkanlığı döneminde AB üyelik müzakereleri için davet almasının önü açılmış olacak.

Dilek Karaday
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,093BeğenenlerBeğen
6,302TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...