Zaev ve Tsipras’ın Davos Görüşmesi

Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlediği Davos Zirvesi’nde, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras bir araya geldi.

Birkaç saat süren görüşme sırasında, iki ülke başbakanı, Makedonya’nın hem NATO hem de Avrupa Birliği (AB) ‘ne üyeliğinin önünde büyük bir engel olarak görülen Yunanistan ile olan ‘isim sorunu’nun çözümü için girişim başlattıklarını, bu iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için iyi niyet önlemleri alacaklarını açıkladılar.

Zaev, bu önlemler anlamında ilk iyi niyet adımını ülkesinin atarak, “Büyük İskender” kara yolunun ismini “Dostluk” Kara yolu olarak değiştireceğini, ve yine aynı ismi taşıyan ,Üsküp Havaalanının’ da isminde değişiklik olacağını söyledi.

Başbakan Zaev konuşması sırasında, “Yapmış olduğumuz faaliyetler bizim iyi niyetimizi ortaya koyuyor. Bu sayede komşumuz Yunanistan’a karşı herhangi bir toprak iddiasında bulunmadığımızı göstereceğiz. Yunanistan da bu iyi niyete karşılık vererek AB ve diğer uluslararası organizasyonlar ile iş birliğimizin artmasına yardımcı olacak.” dedi.

Yunanistan Başbakanı Tsipras ise, Makedonya’nın Adriyatik-İon girişimine katılım sürecine destek vereceklerini, AB fonlarına erişimde yardımcı olacaklarını ve ikili ilişkilerin gelişimi için girişimde bulunacaklarını belirtti. İki ülke arası ekonomi ve enerji alanlarındaki iş birliğinin artması gerektiğini vurguladı ve Prespa sınır kapısını açacaklarının haberini verdi.

İki ülke arasındaki ‘isim sorunu’ görüşmeleri Birleşmiş Milletler (BM)’ in New York’ta başlattığı müzakereler BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Matthew Nimetz ile  BM şemsiyesi altında devam edecek. Atina ve Üsküp arasında bir uzlaşma sağlanırsa Makedonya’nın 30. NATO üyesi olmasının ve Bulgaristan’ın AB Konseyi Başkanlığı döneminde AB üyelik müzakereleri için davet almasının önü açılmış olacak.

Dilek Karaday
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...