Ermenistan Sınırında Radyasyon Riski “Metsamor”

Ermenistan’da Türkiye sınırı yakınlarındaki Metsamor santrali bir depremde tehdit oluşturabilecek santraller arasında gösterildi.

Londra merkezli küresel analiz şirketi Maplecroft’un nükleer santrallere ilişkin yaptığı araştırmada, Ermenistan’da Türkiye sınırı yakınlarındaki Metsamor Sntrali’ni bir deprem sonrasında radyasyon yayma riski bulunan, dünyadaki 442 nükleer santralden 10’u içinde gösterdi.

BBC’nin haberine göre, dünyadaki 442 nükleer santralden 10’unun bir deprem sonrasında radyasyon yayma riski olduğunu ve bu nükleer santrallerden birinin de -Türkiye sınırından 16 kilometre, başkent Erivan’dan de 30 kilometre uzaklıkta bulunan Metsamor santralinin de örnek gösterildiği bildirildi.  

Metsamor santralinin 1988’de 25 bin kişinin öldüğü depremden bir yıl sonra “sismik zaafiyet” nedeniyle kapatıldığı fakat bir süre sonra yeniden devreye sokulduğu hatırlatılarak santralin bir reaktörünün devre dışı bırakılacağı ifade edildi.

Ayrıca Dünya Nükleer Birliği’ne göre, Metsamor nükleer santralinin Avrupa Birliği ve Türkiye için endişe kaynağı olmaya devam ettiğini dikkat çekildi.

BBC’nin Independent gazetesinden yansıttığı haberinde, Maplecroft araştırmasında diğer riskli santrallerin İran, Japonya, Çin, ABD, Tayvan ve Slovenya’da bulunduğu ve Dünya genelinde 76 nükleer santralin ise tsunami tehdidine açık noktalarda faaliyet gösterdiği ifade edildi.

(tuicakademi-ANKA)

Sosyal Medyada Paylaş

48,062BeğenenlerBeğen
6,232TakipçilerTakip Et
8,639TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Stepford Wives (2004)

Yönetmen: Frank Oz Oyuncular: Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler Tarih:...

Uluslararası İlişkiler – Stephen McGlinchey

Bu çeviri kitap, TUİÇ Akademi içinde yer alan araştırma...

Kentsel Dirençte Sivil Toplum Kuruluşları: TEMA’nın Rolü

Özet Kentsel yaşamın hakim olduğu bir dünyada yaşamakta olan insanlar,...

Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyeliği: Türkiye Oyunbozan mı?

Uzun yıllar sonunda tarafsızlığını bırakıp NATO’ya üye olmaya karar...