Kazakistan “Yeniden” Nazarbayev Dedi

Kazakistan’da yapılan son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, yirmi yılı aşkın iktidarda olan Nursultan Nazarbayev, dünkü seçimlerde yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

Merkezi Seçim Kurulu, resmi sonuçlara göre Nazarbayev’in oyların yüzde 95,5’ini aldığını bildiriyor. Nazarbayev sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, oy rakamlarının, Kazak halkının 20 yıllık icraatına onay verdiğini gösterdiğini söyledi.

Ayrıca Kazak yetkililerden gelen açıklamada, muhalefetin boykot çağrısına rağmen katılma oranının yüksek olduğunu bildirdi.

Uzmanlara göre bu sefer de seçilmesi halinde Nazarbayev’in 2016’da yeniden adaylığını koyacağını tahmin ediyor. Ancak Nazarbayev’in görev süresi 2012’de doluyordu.Geçtiğimiz günlerde Nazarbayev, görev süresini 2020 yılına kadar uzatan referandum önerisini reddederek erken seçime gitti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütünden 300 gözlemci denetlediği Kazakistan’daki seçimler, uzmanların açıklamalarına göre, Nazarbayev’in erken seçime giderek anti-demokratik olduğu yolundaki eleştirileri ve bir ayaklanma girişimini önlemeyi amaçladığını düşünüyor.

Muhalefet liderleri ise, etkili bir kampanya yürütebilmek için kendilerine yeterli zaman tanınmadığından yakınıyor.

Eski bir çelik işçisi olan ve Kazakistan’ı Sovyet döneminden bu yana yöneten Nazarbayev’in karşısına üç zayıf rakip aday çıktı. Adaylardan birinin, kendisinin bile Nazarbayev’e oy verdiğini açıklaması seçimlerin meşruluğuyla ilgili kuşkuları daha da arttırdı.

(tuicakademi-VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...