Ermenistan ve Sırbistan Arasında İşbirliği Çabaları

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic Sırbistan cumhurbaşkanlık rezidansında baş başa görüştü. İkili ilişkileri geliştirmek amacıyla Sırbistan’a yapılan ziyarette ayrıca Ermenistan ve Sırbistan kültür bakanları Hasmik Poğosyan ve Predrag Markoviç de bir araya geldi. İki ülke Dışişleri Bakanları Edward Nalbadyan ve Vuk Jeremiç’de görüşme gerçekleştiren yetkililer arasında bulunuyor.

İki ülkenin cumhurbaşkanları görüşmelerin akabinde yaptıkları açıklamada, geçmişten bu yana süregelen yakın tarihsel ilişkilerini artık ekonomik ve kültürel zemine oturtmaları gerektiği ve bu hususla ilgili bir dizi anlaşmaya imza attıklarını belirttiler. Bölgesel sorunların barışçıl çözüme ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Serkisyan ve Tadic iki ülkeninde çalkantılı geçmişlerinin olduğuna dikkat çekti.

Ermenistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımayı reddeden ülkeler arasında yer alırken, aynı zamanda Serkisyan, Sırbistan’ın aleyhine asla hareket etmeyeceklerini dile getirdi. Devlet başkanları ve bakanların buluşmasından sonra iki ülke heyetler arasında da görüşmeler yapacak.

 

(tuicakademi-1news)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...