Esed Gitmek Zorunda

SMDK Roma’daki Konferansa Katılacak

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu(SMDK) Başkanı Muaz el Hatib, gazetecilere yaptığı açıklamada SMDK yönetiminin Roma’da yapılacak olan ”Suriye Halkının Dostları Grubu”nun konferansına katılmama kararından vazgeçtiğini belirtti.

Bu kararın koalisyon üyeleri ve farklı taraflarla görüşülerek alındığını ifade eden Hatip, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Bakanı William Haguel’in Suriye halkının maruz kaldığı sıkıntılara son verilmesi yönünde açıklamalarda bulunması ve rejimin işlediği vahşeti reddetmelerinin, alınan kararda etkili olduğu belirtildi.

Hatip konferansın, SMDK’nın uluslararası ilişkileri gözden geçirmesi ve Suriye halkına verilecek destek için bir fırsat olabileceğini ifade etti.

SMDK, Suriye halkına karşı işlenen suçlar karşısında büyük devletlerin takındığı umursamaz tavrı protesto etmek için Roma’da yapılacak olan konferansa katılmayacağını Rusya ve ABD’de yapılacak müzakerelere de gitmeyeceğini açıklamıştı.

Esed Gitmek Zorunda

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in görevi bırakması gerektiğini söyleyen ABD Dışişleri Başkanı John Kerry, İran içinse müzakereye hazır olduklarını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı görevine geldikten sonra Türkiye’yi de kapsayan Avrupa ve Ortadoğu turunun ilk ayağı olan Londra’da İngiltere Başbakanı David Camerı-on ve Dışişleri Bakanı William Hague ile görüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında sorulara cevap veren Kerry, Suriye halkının her gününü tehdit eden korkunç şiddetten daha iyisini hak ettikleri konusunda William ile hem fikir olduğunu söyledi. Esed rejiminin son günlerde Halep’te roket yağdırdığını, masum insanların ölümünden dolayı rejimi kınadıklarını belirten Kerry, ”Bütün bunlar Esed’in gitmek zorunda olduğunun kanıtıdır”dedi. 

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...