Hashim Thaçi & Atifete Jahjaga Görüşmesi

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi’nin, Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga’ya Brüksel’de Sırbistan Başbakanı İvica Daçiç ile gerçekleştirdiği son görüşme hakkında bilgi verdiği öğrenildi.
 Bu görüşmede Kosova Başbakanı’nın, Kosova’daki Sırbistan polis ve istihbarat yapılanmaların feshedilmesi ile diğer yapılanmaların transformasyonu, Kosova’da Sırpların çoğunluğu oluşturduğu belediyeler birliğinin kurulması, Kosova’nın kuzeyindeki dört belediyede belediye meclis üyeleri ile belediye başkanları seçimlerinin örgütlenmesi, hukuk sistemi ve Leposaviç ile Zveçan’da Kosova Cumhuriyeti’nin iki belediye mahkemesinin kurulmasıyla mahkemeler sisteminin işlevliği konularında mutabakata varıldığını söylediği aktarıldı.

Ayrıca Başbakan Thaçi’nin, tüm çözümlerin Kosova yasaları ile Anayasa’nın tamamen saygılanması, uluslararası toplumdan desteğe sahip olması ve tüm vatandaşlar tarafından fonksiyonel ile kabul edici çerçevede olduğu şeklinde yorumda bulunduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga’nın ise Kosova ile Sırbistan arasında başbakanlar düzeyinde Brüksel’de sürdürülmekte olan diyaloga tam destek sunduğu aktarıldı. İki komşu, bağımsız ve egemen ülke olarak Kosova Cumhuriyeti ve Sırbistan Cumhuriyeti arasında ilişkilerin normalleşmesi için tek başarılı şekli diyalogun teşkil ettiğinin kanıtlandığını, varılan tüm anlaşmaların, en yüksek Avrupa standartları ve normlarına göre, Kosova Cumhuriyeti yasaları ve Anayasası, toprak bütünlüğü ve egemenliği ile devletin tüm bölümlerindeki idari yetkileri esasınca olduğunu açıkladığı belirtildi.

İki ülke başbakanlarının 4 Mart’ta tekrar görüşeceklerinin bilgisi aktarıldı.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber, kosovaport )

Gül MURİÇ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...