Estonya, Finlandiya ile X-Road Geliştiriyor!

0
118

Bu hafta Estonya ile Finlandiya arasında veri alışverişine izin verecek teknik bir çözüm bulundu. Neredeyse bir yıldır sürmekte olan hazırlıklar şimdi tamamlandığını ve iki ülke arasındaki ilk veri değişiminin sabırsızlıkla beklendiği aşamaya gelmiş bulunmakta olduklarını ifade eden Bilgi Sistem Otoritesi (Information System Authority (RIA)), bilgi sistemleri müdürü Andrus Kaarelson, veri alışverişinde sınır ötesi e-hizmetlerin uygulanması için şartlar oluşturulduğunu sözlerine ekledi.

X-Road bilgi sistemlerinde veri tabanlarının ve kayıt defterlerinin güvenli bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan bir veri alışverişi tabanıdır. X-Road kullanılması durumunda evrak işlerinin azalacak olması ve buna bağlı olarak iki ülke arasındaki idari prosedürlerin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde işleyebilecek olması söylendi. Veri alışverişi yapmaya hazır olan ilk aktif kurumlar arasında iki ülkenin sağlık sigortası fonları, vergi ve gümrük komisyonları belirtildi.

Sunulacak olan ilk hizmetler arasında bu veri değişiminin Finlandiya’da yaşayan ve Finlandiya’da çalışan Estonyalı vatandaşların Finlandiya vergi dairesi tarafından talep edilen dökümanlara başvurmak için Estonya’ya gitmelerini engellemesi yer almaktadır. Finlandiya vergi memurları X-Road kullanarak bilgileri kolayca elde edebileceklerdir.

Kaarelson’a göre bu projenin amacı Finlandiya Körfezi boyunca sık sık seyahat edenlerin hayatlarını kolaylaştırmaktır. Kaarelson düşüncesini “Bu gelecekte sınırın her iki tarafından dijital reçeteli ilaçlar satın alarak desteklenecektir.” sözleriyle destekledi.

Sponsorlu

Eda Subaşı
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here