Estonya, Finlandiya ile X-Road Geliştiriyor!

Bu hafta Estonya ile Finlandiya arasında veri alışverişine izin verecek teknik bir çözüm bulundu. Neredeyse bir yıldır sürmekte olan hazırlıklar şimdi tamamlandığını ve iki ülke arasındaki ilk veri değişiminin sabırsızlıkla beklendiği aşamaya gelmiş bulunmakta olduklarını ifade eden Bilgi Sistem Otoritesi (Information System Authority (RIA)), bilgi sistemleri müdürü Andrus Kaarelson, veri alışverişinde sınır ötesi e-hizmetlerin uygulanması için şartlar oluşturulduğunu sözlerine ekledi.

X-Road bilgi sistemlerinde veri tabanlarının ve kayıt defterlerinin güvenli bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan bir veri alışverişi tabanıdır. X-Road kullanılması durumunda evrak işlerinin azalacak olması ve buna bağlı olarak iki ülke arasındaki idari prosedürlerin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde işleyebilecek olması söylendi. Veri alışverişi yapmaya hazır olan ilk aktif kurumlar arasında iki ülkenin sağlık sigortası fonları, vergi ve gümrük komisyonları belirtildi.

Sunulacak olan ilk hizmetler arasında bu veri değişiminin Finlandiya’da yaşayan ve Finlandiya’da çalışan Estonyalı vatandaşların Finlandiya vergi dairesi tarafından talep edilen dökümanlara başvurmak için Estonya’ya gitmelerini engellemesi yer almaktadır. Finlandiya vergi memurları X-Road kullanarak bilgileri kolayca elde edebileceklerdir.

Kaarelson’a göre bu projenin amacı Finlandiya Körfezi boyunca sık sık seyahat edenlerin hayatlarını kolaylaştırmaktır. Kaarelson düşüncesini “Bu gelecekte sınırın her iki tarafından dijital reçeteli ilaçlar satın alarak desteklenecektir.” sözleriyle destekledi.

Eda Subaşı
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

47,844BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,619TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yük Paylaşımı ve Koruma Sorumluluğu Çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya Örneklerinin İncelenmesi

Özet 21. yüzyılın en önemli meselelerinden biri olan uluslararası göç,...

Gönül (2022)

Film Adı: Gönül Yapım Yılı: 2022 Yönetmen: Soner Caner Tür: Romantik Komedi  Gönül...

Kraliçenin Ölümü, Tarihin Komedyası

“rest in peace Princess Diana you would have loved...

Çeviri: Rusya’nın Yenilgisi Amerika’nın Problemi Olur

Bu yazı, Prof. Stephen M. Walt'un Foreign Policy için...