Artan Yıkım Sonucu Ateşkes Çağrısı

Suriye’deki kriz, en son gelişmeler ile birlikte tepe noktaya tırmandı. İlk olarak, Türkiye’nin düzenlediği “Zeytin Dalı Operasyonu” nedeniyle tüm gözler Afrin’e çevrilmişti. Bunun ardından, daha önce de kimyasal silah kullandığı için uyarılan ve bu silahları teslim edeceğine dair anlaşma imzalayan Esad rejiminin, tekrardan kimyasal silah kullanmaya başladığına yönelik iddialar gerilimi iyice arttırdı. Hava saldırılarının da artması sonucu, son 4 gün içinde İdlib ve Doğu Guta bölgelerinde 200 sivil hayatını kaybetti. Bu durum uluslararası mecraları harekete geçirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sözcüsü Heather Nauert, ülke genelinde bir ay boyunca geçerli olacak ateşkes için adım atacaklarını belirtti. Ateşkes ile birlikte, bölgedeki sivillerin tahliyesini ve insani yardım ulaştırılmasını hedeflediklerini de ekledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) da otuz günlük bir ateşkesi göz önünde bulundurduklarını ve savaş suçlarını inceleme komisyonunun kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaları inceleyeceğini açıkladı. Ayrıca, taraflardan da askerlerini acilen çekmelerini istedi.

Rusya’nın ateşkes çağrısını reddetmesi sonucu plan iptal oldu. Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi Vasily Nebenzya, çağrının gerçekçi olmadığını ve bölgedeki teröristlerin faaliyetleri nedeniyle ateşkes olamayacağını vurguladı.

Mevcut gidişata bakılacak olursa, Suriye’de yakın bir zamanda bir ateşkes ya da barış söz konusu olamayacak gibi gözüküyor.

Deniz İNCE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...