Artan Yıkım Sonucu Ateşkes Çağrısı

Suriye’deki kriz, en son gelişmeler ile birlikte tepe noktaya tırmandı. İlk olarak, Türkiye’nin düzenlediği “Zeytin Dalı Operasyonu” nedeniyle tüm gözler Afrin’e çevrilmişti. Bunun ardından, daha önce de kimyasal silah kullandığı için uyarılan ve bu silahları teslim edeceğine dair anlaşma imzalayan Esad rejiminin, tekrardan kimyasal silah kullanmaya başladığına yönelik iddialar gerilimi iyice arttırdı. Hava saldırılarının da artması sonucu, son 4 gün içinde İdlib ve Doğu Guta bölgelerinde 200 sivil hayatını kaybetti. Bu durum uluslararası mecraları harekete geçirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sözcüsü Heather Nauert, ülke genelinde bir ay boyunca geçerli olacak ateşkes için adım atacaklarını belirtti. Ateşkes ile birlikte, bölgedeki sivillerin tahliyesini ve insani yardım ulaştırılmasını hedeflediklerini de ekledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) da otuz günlük bir ateşkesi göz önünde bulundurduklarını ve savaş suçlarını inceleme komisyonunun kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaları inceleyeceğini açıkladı. Ayrıca, taraflardan da askerlerini acilen çekmelerini istedi.

Rusya’nın ateşkes çağrısını reddetmesi sonucu plan iptal oldu. Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi Vasily Nebenzya, çağrının gerçekçi olmadığını ve bölgedeki teröristlerin faaliyetleri nedeniyle ateşkes olamayacağını vurguladı.

Mevcut gidişata bakılacak olursa, Suriye’de yakın bir zamanda bir ateşkes ya da barış söz konusu olamayacak gibi gözüküyor.

Deniz İNCE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...