Etiyopya’daki Eylemler

Etiyopya Savunma Bakanı Fegessa Etiyopya’daki karışıklık ve eylemler için; “Ülkedeki karışıklık bir renkli devrim şekli alıyor. Bu hareket kabul edilemez. Hükümet şiddetle veya dış güçlerin etkisiyle değişmeyecek” açıklamasında bulundu.

Geçen ay ilan edilen olağanüstü hal sonrası ülkedeki güvenlik durumuna ilişkin yerel basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Fegessa, renkli devrim kampanyasını yürütenlerin toplumla hükümet arasında düşmanlık yaratmaya çalıştığını dile getirdi.

Etiyopya’da muhaliflere yönelik af ve Başbakan Hailemariam Desalegn’in istifa kararına rağmen Oromiya ve Amhara eyaletlerindeki siyasi gerginlik devam ediyor. Son üç gündür kepenk kapatma eylemi ve muhalif gösterilerin yaşandığı Oromiya’da zaman zaman göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

Hafta sonu iktidar koalisyonu Etiyopya Halkları Devrimci Demokrasi Cephesi’nin (EPRDF) düzenleyeceği yürütme kurulu toplantısında yeni başbakanın isminin açıklanması bekleniyor.

Koalisyonun bir lider ve başbakan seçeceği bu kongre, hükümetteki bölünmelerin önüne geçebilir ve iç karışıklığı durdurabilir.

Büşra GÜRSOY
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.