Etiyopya’daki Eylemler

Etiyopya Savunma Bakanı Fegessa Etiyopya’daki karışıklık ve eylemler için; “Ülkedeki karışıklık bir renkli devrim şekli alıyor. Bu hareket kabul edilemez. Hükümet şiddetle veya dış güçlerin etkisiyle değişmeyecek” açıklamasında bulundu.

Geçen ay ilan edilen olağanüstü hal sonrası ülkedeki güvenlik durumuna ilişkin yerel basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Fegessa, renkli devrim kampanyasını yürütenlerin toplumla hükümet arasında düşmanlık yaratmaya çalıştığını dile getirdi.

Etiyopya’da muhaliflere yönelik af ve Başbakan Hailemariam Desalegn’in istifa kararına rağmen Oromiya ve Amhara eyaletlerindeki siyasi gerginlik devam ediyor. Son üç gündür kepenk kapatma eylemi ve muhalif gösterilerin yaşandığı Oromiya’da zaman zaman göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

Hafta sonu iktidar koalisyonu Etiyopya Halkları Devrimci Demokrasi Cephesi’nin (EPRDF) düzenleyeceği yürütme kurulu toplantısında yeni başbakanın isminin açıklanması bekleniyor.

Koalisyonun bir lider ve başbakan seçeceği bu kongre, hükümetteki bölünmelerin önüne geçebilir ve iç karışıklığı durdurabilir.

Büşra GÜRSOY
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...