Katalonya Başkan Adayına Yanıt

Brüksel’de kendi sürgününü devam ettirmekte olan Katalonya Özerk Yönetimi eski başkanı Carles Puigdemont, bölgesel yönetim başkanlığı için tekrar aday olmayacağını açıkladıktan sonra tek aday olarak bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşlarından Katalan Ulusal Meclisi’nin (ANC) Madrid cezaevindeki lideri Jordi Sanchez’i göstermişti.

28 Katalan siyasetçi Yüksek Mahkeme yargıcı tarafından referandumda üstlendikleri roller ve bağımsızlık ilanından dolayı soruşturuluyor. Eski başkan yardımcısı Oriol Junqueras, Katalan eski İçişleri Bakanı Joaquim Forn, ayrılıkçı lider Jordi Cuixart ve Jordi Sanchez cezaevinde yer alan isimler. Ekim ayından bu yana tutuklu bulunan Jordi Sanchez bağımsızlık yanlısı protestoları organize etmek ve isyana tahrik etmek suçlarından yargılanmakta.

İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından başkanlık için aday gösterilen Jordi Sanchez’in başkanlık oylamasına katılma talebi reddedildi ve cezaevinden çıkamayacağı bildirildi. Pazartesi günü Katalan Parlamentosu’nda konuşma izninin verilmesinde risk görülen Sanchez, cezaevine girmesine sebep olan suçları tekrar işleme ihtimali bu talebin reddine gerekçe olarak gösterildi.

Yargıç Pablo Liarena, Sanchez’in yeniden suç işleme riskine karşılık kamu işlerine katılma hakkına sahip olmasına rağmen bu hakların kısıtlanabileceğini belirtti.

Art arda yaşanan bu olaylar 1975 yılında demokrasinin İspanya’ya gelmesinden sonra ülkenin yaşadığı en büyük politik kriz olduğunun göstergesidir.

Eda SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...