Yunanistan’dan İlişkileri Sarsacak Bir Hamle Daha

Edirne Pazarkule sınırında Yunan teğmen ve astsubay, askeri yasak bölgeye geçerek sınır ihlali yaptı. Askeri casusluğa teşebbüs ve Askeri yasak bölgeye girmek suçlarından yargılanan askerler Edirne Yüksek Güvenli F Tipi Cezaevine sevkedildi. Teğmen Angelos Mitretodis ve Astsubay Dimiti Kuklacis’in cep telefonları  Ankara Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’nda Yunanistan tarafından gönderilen bir Yunan uzman ile birlikte incelemeye alındı. Yapılan inclemeler ve askerlerin oturma izninin  de olmamısından dolayı tutuksuz yargılamaya ilişkin itirazlar reddedildi.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos askerlerin sınırda yasa dışı göçmenleri takip sırasında sınırı koşullar gereği sınırı geçtiğini iddia ediyor. NATO Savunma Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada bunun Türkiye-AB ilişkilerinde bir sorun olarak kaydedildiğini fakat NATO üyesi iki ülkenin müzakere ile bunu çözebileceğini dile getirdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras BM Genel Sekreteri Antonia Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinde  iki Yunan askerinin iadesi için BM nin devreye girmesini talep etti.

Yunanistan’ın ‘’çözebiliriz’’ girişimine rağmen Yunanistan tarafından diplomatik gerilim yaratan olaylar devam ediyor. Aşırı sağcılar tarafından yapılan gösteride Türk bayrağının yakılması gibi Türkiye karşıtı eylemler yer aldı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos konuşmasında Türkiye’yi tarihsel olarak kendilerine ait olarak nitelendirdi ve ‘’ Tarih mecbur ederse atalarımızın yaptığı gibi davranırız’’ sözlerinde bulundu. Yunanistan Meclisi Dışilişkiler Ve Savunma Komitesi toplantısında Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın Kıbrıs Sorunu ve Türkiye ile İlişkiler hakkında konuşmasında  Aşırı Sağ görüşlü Altın Şafak Partisi milletvekili tarafından SYRIZA’nın rodop milletvekili Mustafa Mustafa’ya karşı ‘’ Türk milletvekilini aramızda bulunduramayız. Türk ajanı dışarı ‘’ sözleriyle ırkçı sözlü saldırı da bulundu. Başbakan Çipras ise meclisde ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi lideri Kiriakos Miçotakis’in ‘’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ı niye kriz sonrası aramadınız? Neden bir önceki telefon görüşmesinde söylediklerinizi açıklamıyorsunuz? ‘’ sorularına karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 7 Aralık’ta Atina’ da yaptığı görüşmeyi yeterli buluyor ve bu da diplomatik görüşmeleri sınırlandırdığını gösteriyor. Türkiye Dışİşleri Bakanı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’a uluslar arası hukuka uyma ve ülke sınırlarına saygı duyma çağrısında bulundu.

Yunanistan günümüzde ekonomik kriz ile mücadele ediyor. Kendi vatandaşının bile maaşını ödeyemeyecek durumda ve AB nin gelişmiş sanayi ülkeleri özellikle Almanya’dan alınan krediler ile ekonomik krizi yenmeye çalışıyor. Ülkede politik düzensizlik de hakim- mecliste anlaşmaya varılamıyor; aşırı sağ gösteriler kontrol altına alınamıyor; halk iktidar partisinden memnun değil- ve Makedonya ile isim krizi de tekrar gündemde. Bu durumlar Yunanistan’ın ülkesinde politik ve ekonomik kontrolü kaybettiğini ve AB tarafından tekrar şekillendiriliyor olduğunu gösteriyor. Aslında Türkiye ile yaşanan diplomatik krizlerin Yunanistan tarafından değil; başkaları tarafından Yunanistan aracılığı ile yapıldığı görülüyor. Yunanistan’da kurulan Sol (Syriza) ve Sağın( Kamnenos liderliğindeki Bağımsız Yunan Partisi) birlikteliği ile kurulan koalisyon partisi ise kurulmuş değil kurdurulmuş görünüyor. Diplomatik ve milliyetçi provakasyonlar ise sağ parti tarafından yapılıyor.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...