ABD Kim Jong-un’un Ağabeyinin Suikastı Gerekçesiyle Kuzey Kore’ye Yeni Yaptırımlar Uygulayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ın suikastı gerekçe gösterilerek Kuzey Kore’ye yeni yaptırım kararı aldığını ilan etti. Açıklamada “Kuzey Kore hükümeti, kimyasal savaş ajanı VX kullanarak Kuala Lumpur Havaalanı’nda Kim Jong-nam’ı öldürtmüştür” şeklinde bir ifadeye yer verildi. Yaptırımın içeriğine dahil ise bir bilgi verilmedi.

Yeni yaptırımların 5 Mart itibarıyla yürürlülüğe girdiği belirtilen açıklamada Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, “ABD kimyasal silahların bir suikast için kullanılmasını şiddetle kınıyor. Kimyasal silahlara ilişkin evrensel normların umuma açık olarak bu şekilde küçümsenmesi Kuzey Kore’nin umursamaz mizacını gösteriyor ve hiçbir şekilde Kuzey Kore’nin bir kitle imha silahı programına hoşgörü göstermeyi göze alamayacağımızın altını çiziyor” ifadelerini kullandı.

Kim Jong-nam geçen yıl şubat ayında  Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki Uluslararası Havalimanı’nda iki kadın tarafından Birleşmiş Milletler’in ‘kitle imha silahı’ olarak saydığı bir sinir ajanı olan ‘VX’ maddesiyle öldürülmüştü. Yüzüne maddenin bulunduğu bir bez bastırılan Kim hastaneye götürülürken ambulansta hayatını kaybetmişti. Malezyalı yetkililer  ise suikastin arkasında Kuzey Kore yönetiminin olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuş, Kuzey Kore ise suçlamayı reddetmişti. Suikasti gerçekleştirdikleri kamera kayıtlarında açıkça görülen Endonezyalı Siti Aisyah ve Vietnamlı Doan Thi Huong cinayet suçlamasıyla Malezya’da yargılanıyor. İki kadın suçlu bulunmaları durumunda idam cezasını alabilirler fakat kadınların avukatları müvekkillerinin Kuzey Koreli ajanlarca kandırıldığını, bezdeki maddenin zararsız olduğunu zannettiklerini ve olayı bir televizyon şakası sandıklarını öne sürüyor.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...