Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ile Buluşma Davetini Kabul Etti

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşmeyi kabul etti. Yakın zamana kadar birbirlerini yok etmek ile tehdit eden iki devlet arasında eşi görülmemiş karşılaşma sahnesi yaşanması bekleniyor.

Güney Kore ulusal güvenlik danışmanı Chung Eui Yong, bu haftanın başlarında heyeti ile yaptığı Pyongyang ziyareti sonrası Trump’a davet teklifini iletti. Görüşmeler, ABD Başkanı ve Kuzey Kore lideri arasındaki ilk olacak ve Mayıs ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Chung, Kim’in Pyongyang’ın nükleer ve füze programlarını masaya yatırmayı teklif ettiğini söyledi. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, “Belirlenecek yer ve zamanda, Trump Kim Jong Un ile buluşmayı kabul edecek”, dedi. Trump’ın kararı karşılıklı hakaret içiren atışmalarla geçen bir yıldan sonra büyük bir adım.

Görüşmeler, Kuzey Kore’nin uzun süredir istediği uluslararası sahnede tanınma amacına yaklaştırırken, Trump’a ise tarihi bir diplomatik zaferin beklentisini sunmaktadır.  Sanders, görüşmelerde Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması dört gözle beklediğini ancak bu süreç zarfında yaptırımların ve baskıların devam edeceğini açıkladı. Trump, attığı tweette “büyük ilerleme” kaydedildiğini ancak anlaşma sağlanana kadar yaptırımların kalkmasının mümkün olmadığı söyledi. Güney Kore Devlet Başkanı Moon, görüşme haberleri “mucize” olarak değerlendirdi ve Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması adına diplomatik arayışta olan iki lidere de teşekkür etti.

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...