Kim Jong Un, Güney Kore’den Gelen Heyetle İlk Doğrudan Görüşmesini Yaptı.

Güney Kore’li bir heyet, Kuzey Kore lideriyle Pyongyang’da nükleer gerginlikleri azaltmaya ve ABD görüşmelerinin önünü açmaya yönelik tarihi bir ziyaretle tanıştı. Kim Jong-un, Pazartesi günü akşam saatlerinde beş destek görevlisi ile sermayeye temas eden beş özel elçi için bir akşam yemeğine ev sahipliği yaptı. Akşam yemeği yaklaşık 4 saat sürdü. Heyet, Güney Kore Devlet Başkanı Moon-Jae-in’in yeni görüşmeler için Kim’i Güney’e davet ettiği mektubu Kuzey Kore liderine teslim etti.

Kuzeyli yetkililer tarafından  yapılan açıklamada Kim’in mektup konusunda ‘fikir teatisinde bulunduğu ve tatmin edici bir anlaşma yaptığı’ belirtilerek bu konuda harekete geçilmesi talimatı verdiğini aktardı. Ancak talimatlar konusunda ayrıntı verilmedi. Güneyli yetkililere göre, heyet ve Kuzey Koreli yetkililer, Kuzey’in nükleer silahlarının sınırlandırılması hakkında adım attılar. Güneyliler Pyongyang’u nükleer ayrılığı ele almak için Washington’la diyaloğa girmeye çağırdı ve nükleer ve füze testlerinde ABD ve uluslararası toplumdan güven elde etmek için moratoryum çağrısında bulundu. İki tarafında görüşmeler sonucunda memnun oldukları bildirildi. Ayrıca, Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin nisan sonunda iki ülke arasındaki sınırda yapılacak zirvede görüşmekte mutabık kaldığı açıklandı. Kore Yarımadası’ndaki askeri gerginliği azaltmak için iki lider arasında kırmızı hat kurulmasında da anlaşıldı.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...