FARC Seçim Sınavıyla Karşı Karşıya

Kolombiya’da 2022 yılına kadar görev yapacak senato ve meclis üyelerinin belirlenmesi için seçimler yapıldı. Kolombiya’nın eski gerilla grubu, yeni seçmen adayı olan FARC da ilk seçim mücadelesine girdi. FARC’a 2016 yılında imzalanan barış anlaşmasının bir parçası olarak mecliste 10 sandalye hakkı verilmişti. Senato koltuğunu garantileyen eski bir FARC Komutanı Pablo Catatumbo, hayatında ilk kez oy kullandığını ve bunu barış için yaptığını söyledi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos seçimler için, ülkenin yakın tarihinin en güvenli ve şeffaf seçimler olduğunu belirtti.

Kolombiya halkı yaygın olarak eski gerillaların adaylığını reddettiler ve bunun yerine, FARC karşıtı kampanya yürüten sağ partileri tercih ettiler. Bir isyandan siyasi partiye dönüşen FARC, oyların %0,33’ünü aldı. Eski Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe tarafından kurulan ve FARC’ın barış anlaşmasını şiddetle eleştiren Demokratik Merkez Partisi en büyük paya sahip olarak oyların %15,89’unu kazandı.

Kolombiya Uzmanı olan Kristian Herbolzheimer, “Birçok insan için FARC liderinin sokakta seçim kampanyası yapmasını hazmetmek çok zor, birçok kişi elleri kanlı insanların seçimlere katılabileceği konusunda hala öfkelidir.” dedi.

Bazı analistlerin görüşleri ise, FARC’ın geçmişinin asla seçim başarısına izin vermeyecek olması, barış süreci için kesin olarak kötü sonuçlar doğurmayacağı yönünde.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...