Başkan, FIU’nun Son Raporuna Açıklık Getirdi

Cumhuriyet Başkanlığı, son zamanlarda medyada yayınlanan Peru’daki Finansal İstihbarat Birimi (FIU) raporuna ilişkin birtakım açıklamaların yapıldığı bir bildiri yayınladı.

Finansal İstihbarat Birimi (FIU) raporu, belgenin saklı bilgilere sahip olmasına rağmen açıklanmış olan ve 26 Kasım 2004’ten, 30 Temmuz 2017’ye kadar Odebrecht-First Capital’in yaptığı transferlerle ilgilenen, Odebrecht şirketlerinin First Capital’e 4 milyon 945,653 dolarlık bu transferlerinin Başkan Kuczynski ile hiçbir bağlantısının olmadığını açıklayan bir rapordu. Açıklamalarda “Başkan söz konusu şirketin bir parçası değil. First Capital hissedarları Gerardo Sepúlveda, Elizabeth Karem, Leefhelm Orazio, Sepúlveda Hermanos ve Compañía ve Isidora, Antonia ve Gerardo Andrés Sepúlveda Leefhelm’den oluşuyor.” denildi.

Mali İstihbarat Birimi’nin (FIU) raporu ile ilgili olarak, belgenin ayrıcalıklı olduğu ve 26 Kasım 2004’ten 30 Temmuz 2017’ye kadar yapılan transferlerle ilgili olduğu açıklandı. Odebrecht, First Capital ve Westfield Capital, Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski hakkındaki bu konuya açıklık getirdi:

“Odebrecht şirketlerinin First Capital’e US $ 4.945.653 karşılığında transferlerinin Başkan Kuczynski ile hiçbir bağlantısı yoktur. Odebrecht’den, Westfield Capital’a 782.206 ABD doları karşılığında yapılan şirket transferleri, Gerardo Sepúlveda tarafından Westfield Capital adına imzalanan sözleşmelerin ürünüdür. Diğer taraftan, cumhurbaşkanının Westfield Capital’e 1,111,635 ABD doları bedelle devri, Cumhurbaşkanı Kuczynski’nin kendi hesabından 12 yıldan fazla bir süre için yapılmıştır.”

Gamze BOZKURT    
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

● Anonim,(2018), Presidencia aclara sobre el reciente informe de la UIF, <http://elperuano.pe/noticia-presidencia-aclara-sobre-reciente-informe-de-uif-64797.aspx>,  erişim: 17/3/2018

● Anonim,(2018), Presidencia aclara sobre reciente informe de la UIF, <http://andina.pe/agencia/noticia-presidencia-aclara-sobre-reciente-informe-de-uif-703503.aspx>,  erişim: 16/3/2018

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...