Venezuela Polisi, Hugo Chavez’in Eski Casus Şefini Tutukladı

13 Mart Salı günü, Venezuela güvenlik güçleri,  eski içişleri bakanı ve şu anda Nicolas Maduro hükümetine karşı çıkan sol hareketin üyesi olan Miguel Rodriguez Torres’i gözaltına aldı. Venezuela İçişleri Bakanlığı, Rodriguez Torres’in “suç faaliyetleri” planlamak ve anayasaya karşı komplo kurmaktan şüphelenerek tutuklandığını belirtti.

Hükümet yetkililerine göre Torres, geçtiğimiz yıl Nicolas Maduro’ya karşı silahlı isyan başlatan ve kaçırdığı helikopterle İçişleri Bakanlığı ve Yüksek Mahkeme binalarına saldırı gerçekleştiren eski polis Oscar Perez ile bağlantılıydı.

Muhalefet, Rodriguez Torres’i Venezuela hükümeti adına insan hakları ihlalleri ile suçlasa da, tutuklamadan sonra Torres’in yanında görüş sergiledi. Muhalefet, Venezuela hükümetinin şu anda yaklaşık 300 siyasi tutuklu tuttuğunu ve serbest bırakılmalarını talep ettiğini de belirtti.

Dikkat çeken bir durum ise, Torres’in bir zamanlar önderlik ettiği organizasyon olan Servicio Bolivariano de Inteligencia Nacional (SEBİN) istihbarat polisi tarafından gözaltına alınmasıydı. 54 Yaşındaki eski general, 1992 yılında Chavez’in önderliğinde ki başarısız darbe girişimine katılmış, 2010 yılında ise, Chavez’in en güvenilir yardımcılarından biri olduğu için SEBİN’i yaratma ve yürütme görevini üstlenmişti. 2015 yılında, Maduro tarafından görevinden alındı. Daha sonra hükümetin açık sözlü bir eleştirmeni oldu.

Eleştirmenler, Rodriguez’in gözaltına alınmasının, Maduro’nun diktatör olduğuna dair kanıt olduğunu söylüyor. Bilindiği üzere Maduro, siyasi rakiplerin, muhalefet figürlerinin ve onlarca petrol yöneticisinin tutuklanmasını emretmişti.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...