Venezuela Polisi, Hugo Chavez’in Eski Casus Şefini Tutukladı

0
67

13 Mart Salı günü, Venezuela güvenlik güçleri,  eski içişleri bakanı ve şu anda Nicolas Maduro hükümetine karşı çıkan sol hareketin üyesi olan Miguel Rodriguez Torres’i gözaltına aldı. Venezuela İçişleri Bakanlığı, Rodriguez Torres’in “suç faaliyetleri” planlamak ve anayasaya karşı komplo kurmaktan şüphelenerek tutuklandığını belirtti.

Hükümet yetkililerine göre Torres, geçtiğimiz yıl Nicolas Maduro’ya karşı silahlı isyan başlatan ve kaçırdığı helikopterle İçişleri Bakanlığı ve Yüksek Mahkeme binalarına saldırı gerçekleştiren eski polis Oscar Perez ile bağlantılıydı.

Muhalefet, Rodriguez Torres’i Venezuela hükümeti adına insan hakları ihlalleri ile suçlasa da, tutuklamadan sonra Torres’in yanında görüş sergiledi. Muhalefet, Venezuela hükümetinin şu anda yaklaşık 300 siyasi tutuklu tuttuğunu ve serbest bırakılmalarını talep ettiğini de belirtti.

Dikkat çeken bir durum ise, Torres’in bir zamanlar önderlik ettiği organizasyon olan Servicio Bolivariano de Inteligencia Nacional (SEBİN) istihbarat polisi tarafından gözaltına alınmasıydı. 54 Yaşındaki eski general, 1992 yılında Chavez’in önderliğinde ki başarısız darbe girişimine katılmış, 2010 yılında ise, Chavez’in en güvenilir yardımcılarından biri olduğu için SEBİN’i yaratma ve yürütme görevini üstlenmişti. 2015 yılında, Maduro tarafından görevinden alındı. Daha sonra hükümetin açık sözlü bir eleştirmeni oldu.

Sponsorlu

Eleştirmenler, Rodriguez’in gözaltına alınmasının, Maduro’nun diktatör olduğuna dair kanıt olduğunu söylüyor. Bilindiği üzere Maduro, siyasi rakiplerin, muhalefet figürlerinin ve onlarca petrol yöneticisinin tutuklanmasını emretmişti.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here