Fas ve Nijerya, Doğalgaz Boru Hattı Anlaşması için Sonraki Adımlarda Hemfikir

0
141

Pazar günü Fas ve Nijerya, Rabat’ta kıyı ve denizden inşa edilecek bir gaz boru hattı anlaşmasının tamamlanması için bir sonraki adımı belirten ortak bir bildiri imzaladılar.

 

İki ülke, 2016 Aralık ayında boru hattını kabul etti ve boru hattını kıyıya ve denize açmaya yönelik bir planla biten fizibilite çalışmalarını başlattı.

Tören sırasında, Nijerya Ulusal Petrol Şirketi (NNPC) Genel Müdürü Farouk Garba Said ve Fas Hidrokarbonlar ve Madencilik Genel Müdürü Amina Benkhadra, Bölgesel Gaz boru hattının bir sonraki aşaması ile ilgili Fas-Nijerya ortak bildirgesinden bahsetti.

Sponsorlu

Fas Ulusal Hidrokarbonlar ve Madenler Ofisi (ONHYM) ve Nijerya Ulusal Petrol Şirketi (NNPC), projeyi denetleyen iki yetkili olarak belirlendi. Bildiride; “Ekonomik, politik, yasal ve güvenlik nedenlerinden ötürü, seçim, birleşik kara ve deniz yolu üzerinde yapıldı ve boru hattı 5.660 kilometre (3,516.96 mil) uzunluğunda ve CAPEX’i tanımlanacak.” dedi. Bildiri de, inşaatın 25 yıllık aşamalar halinde olacağını da sözlerine ekledi.

ONHYM ve NNPC, projenin bölgede ki ekonomik entegrasyona elverişli olduğunu ve Batı Afrika ülkelerinin enerji ihtiyaçlarını karşılamada ve Nijerya’nın Avrupa’ya ihracat potansiyelini artırmalarına yardımcı olacağını söyledi.

Projenin tanıtılmasından sonra, Benkhadra ve Said projenin bir sonraki aşaması için ortak bildiriyi imzaladılar.

OCP Mostapha Terrab CEO’su ve Nijerya Yatırım Otoritesi CEO’su tarafından imzalanan ikinci anlaşma, Nijerya’da amonyak ve ilgili ürünlerin üretilmesi için bir sanayi platformunun geliştirilmesi için OCP Group ve Nijerya Eyaleti Yatırım İdaresi arasında bir Mutabakat Zaptı’nı kapsamaktadır.

 

Ezgi ŞENYURT

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here