Kenya’dan Ham Petrol İhracatı için Hamle

 

Kenya, ilk kez ham petrol ihraç etmeye başladı. İhracatın ilk transferine, Turkana eyaletinde törenle başlandı. Tankerlerle kıyı kesimine taşınacak petrol buradan dış ülkelere pazarlanması hedefleniyor.

Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta törenle startını verdiği ilk transfer sırasında, açılışta yaptığı konuşmada, “Kenya için büyük bir gün. Bugün gerçekleştirilen ham petrol ihracatı ileriye yönelik uzun ve verimli bir yolculuğun başlangıcı olacak.” dedi. Hükümetin ülke ekonomisi iyileştirmek amacıyla bundan sonraki süreçte petrol ve gaz sektörünün geliştirilmesi yönündeki çalışmalara ağırlık vereceğini söyleyen Kenyatta, ham petrol üretiminin Kenya’nın diğer ülkelerle olan ekonomik ve ticari ilişkilerini daha da güçlendirebiliceğini, ülkesindeki büyüme ve yatırım fırsatlarını artıracağını belirtti.

İlk aşamada  ülkenin Kuzeybatısındaki Lokichar havzasında çıkartılan günlük 2 bin ila 4 bin varil arasındaki ham petrol, karayolu üzerinden özel dizayn edilmiş kamyonlarla taşınacak. Daha sonra kendi kuracağı petrol boru hattı tamamlanarak ihracat buradan yapılacak.

Ülkenin kıyı kesiminde bulunan Mombasa Limanı’na taşınacak petrol, buradan gemilerle Çin ve Hindistan gibi ülkelere ihraç edilecek. 2021 yılının ikinci çeyreğine doğru tamamlanması beklenen Lokichar-Lamu mevkisinde 2 milyar dolara mal olacak 890 kilometre uzunluğundaki boru hattından günde 100 bin varil petrol ihracatı yapılması bekleniyor. Ülkede ilk kez İngiliz Şirketi Tullow Oil tarafından 2012 yılında keşfedilen ham petrol rezervinin 750 milyon varil olduğu belirtiliyor.

Ülkenin başbakanı tarafından Kenya’nın ekonomik ve ticari ilişkilerinin güçlenmesi için büyük bir atılım olduğu söylenen bu projenin büyüme ve yatırım fırsatları için önemli bir girişim olup olmadığı ilerleyen günlerde belli olacak.

Merve ACAR

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynak:

Anonim (2018), “Kenya ham petrol ihraç etmeye başladı”, Dünya Bülteni, <http://www.dunyabulteni.net/afrika/423289/kenya-ham-petrol-ihrac-etmeye-basladi>, erişim: 09.06.2018.

Fotoğraf: <https://www.aa.com.tr/tr/dunya/kenya-tarihinde-ilk-kez-ham-petrol-ihrac-etmeye-basladi-/1164602>

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...