MIKTA Ülkeleri Afrika’nın Hakkını Verilmesini İstiyor

0
121

MIKTA ülkelerinden üst düzey yetkililerin Etiyopya ziyareti sırasında, bBşkent Addis Ababa’da düzenlenen resepsiyona çok sayıda diplomatın yanı sıra Dışişleri Bakanlığı Afrika Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer ve Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy da katıldı.

Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Demirer, MIKTA’yı oluşturan Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’dan temsilcilerin 3 gündür Etiyopya’da yürüttüğü temaslar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

MIKTA’nın merkezden katılım sağlayarak Afrika’da yaptığı ilk faaliyetin bu olduğunu aktaran Demirer, 5 ülkenin: Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’nın, Afrikalı temsilcilerle geniş bir siyasi istişare ortamı yakaladığını söyledi.

Afrika’nın yüzyıllardır haksızlığa uğradığını, dünyaya yön veren Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası gibi kuruluşlar kurulurken Afrika ülkelerinin bağımsız bir şekilde söz sahibi olmadığını dile getiren Demirer, BM’nin ele aldığı konuların yüzde 70’inin Afrika ile alakalı olduğunu ancak Afrika ülkelerinin burada söz sahibi olmadığını ifade etti.

Sponsorlu

Demirer, grup içerisinde kıtada en tecrübeli ülkenin Türkiye olduğuna işaret ederek, Afrika’da iki üç yıl içerisinde 8 yeni büyükelçilik daha açılarak Türkiye’nin kıtada ki varlığının genişleteceğini söyledi.

 

Büşra GÜRSOY

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynak:

Fotoğraf:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here