Fildişi Sahilleri’nde Son Gelişmeler “Gbogbo Saklanıyor”

0
57

Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahilleri’nde seçimleri kaybetmesine rağmen devlet başkanlığını bırakmayan ve geçen Kasım ayındaki seçimleri kazandığında ısrar eden Laurent Gbagbo ile seçilmiş başkan olarak bilinen Alassene Ouattara arasında yaşanan çatışmalarda sona yaklaşıldığı bildirildi.

Yaklaşık bir haftadır devam eden çatışmalarda ülkenin büyük bölümünü ele geçiren ve Birleşmiş Milletler ve Fransa’nın yardımıyla başkente giren Ouattara yanlısı güçlerin başkalık sarayını kuşattığı bildirildi. Esk devlet başkanı Gbagbo ise, saray kuşatılmış olsa da görevinden ayrılmayı reddediyor ancak açmazın son bulması için kritik müzakereler başladı.

Öte yandan başkent Abidjan’da yetkililer, Gbagbo sonrası dönemi tartışıyor. Birçok ülke, seçimi kazandığı iddia edilen Alassane Ouattara’yı devlet başkanı olarak tanıyor.

Sponsorlu

Outtara ise Gbagbo’nun teslim olması dışında bir formülü kabul etmeyeceğini söylüyor. Ouattara’ya bağlı güçler, Gbagbo’nun iyice sıkıştırıldığını; ailesiyle birlikte sarayın bodrum katına sığındığını öne sürmüştü.

(tuicakademi-VOAnews-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here