Filipinler ve Kuveyt Arasında İşçi Krizi

Kuveyt yönetimi, Filipinler Dışişleri Bakanlığının, Kuveyt’teki Filipinlilerin sorunlarıyla ilgili taleplerinin bazılarını yerine getirmeye başladığını duyurdu.

Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carallah, düzenlediği basın toplantısında, Filipinler Dışişleri Bakanlığının iki gün önce Kuveyt’in Manila Büyükelçisi Salih ez-Zuveyh’e verdiği ve başta kadın hizmetçiler olmak üzere Filipin vatandaşlarının sorunlarıyla alakalı notada yer alan taleplere ilişkin bilgi verdi. Carallah, notada yer alan taleplerden bir kısmını yerine getirmeye başladıklarını, diğer talepler ile Filipinli kadın hizmetçilerin kaçırılmasına karıştıkları gerekçesiyle alıkonulan 800 kişinin ülkelerine gönderilmesi konusunda da iş birliğine hazır olduklarını belirtti.

Filipinler’in talepleri arasında, Kuveyt makamlarıyla Filipinler Büyükelçiliği arasında 24 saat hizmet verecek bir danışma hattı kurulması, işverenlerle ersorun yaşayan işçiler için barınma merkezlerinin inşa edilmesi, Filipinlilerin açacağı davalarda adaletin tahakkuk etmesi ve alıkonulanlara insani muamelede bulunulması yer alıyor.

Bazı Kuveytlilerin evlerinde çalışan Filipinli hizmetçilerin kaybolmasıyla başlayan sorun, sosyal medyada evlerden Filipinli hizmetçi kadınların Filipinler Büyükelçiliğine ait diplomatik araçlar tarafından kaçırıldığına dair görüntülerin yayımlanması üzerine diplomatik kriz haline dönüşmüştü. Kuveyt Dışişleri Bakanlığı geçen çarşamba günü Filipinler’in Kuveyt Büyükelçisi Renato Pedro Ovila’yı “istenmeyen adam” ilan etmiş ve en geç bir hafta içinde ülkeyi terk etmesi istenmişti.

250.000’den fazla Filipinli işçinin bulunduğu bir ülkede büyükelçinin olmaması, Filipinler ile Kuveyt arasında imzalanan mutabakat zaptının imzalanıp imzalanmayacağına dair belirsizliğe işaret ediyor.

İpek ŞAHİN

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynak:
Patricia Lourdes Viray,(28.04.2018), Philippines-Kuwait ties: How bad is the diplomatic crisis?, <https://www.philstar.com/headlines/2018/04/28/1810008/philippines-kuwait-ties-how-bad-diplomatic-crisis,> erişim: 28.04.2018
Anonim, (27.04.2018), Kuveyt ile Filipinler arasında işçi krizi, <http://www.turkiyegazetesi.com.tr/dunya/557800.aspx> erişim: 28.04.2018

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...