Kuzey Kore ile Güney Kore Arasında Tarihi Zirve

Kuzey Kore lideri Kim ve Güney Kore lideri Moon sınırda bir araya geldi ve yarımada için ‘kalıcı barış’ vaat ettiler. Kuzey ve Güney Kore’nin liderleri, yarımadanın sürekliliğini sağlamak ve yıllarca süren düşmanlıklara son vermek için “kalıcı barış”  getirecek bir dönüm noktası zirvesinden sonra söz verdiler.

Kore Savaşı’ndan bu yana bölünmüş halde olan yarımadanın liderleri Kim Jong-un ve Moon Jae-in ilk kez ateşkes köyü Panmunjom’un Güney Kore’ye ait kısmında bulunan Barış Evi’nde yerel saatle 09.30’da bir araya geldi. Kuzey ve Güney Kore liderleri, Kore yarımadasının “tamamının nükleer silahlardan arındırılmasını” için çalışmayı kabul ettiklerini belirten ortak bir açıklama yaptılar. On yıldan uzun süredir, ilk kez yapılan zirvede iki taraf, yarımadada kalıcı barış oluşturmak için anlaşmaya varmaya çalışacaklarını açıkladılar.Açıklamada, askeri silahların azaltılması, düşmanca eylemlere son verilmesi, silahlandırılmış sınırın bir barış bölgesine dönüştürülmesi ve ABD gibi diğer ülkelerle çok taraflı görüşmeler sürdürme vaatleri de yer aldı.

Açıklamada, Kore yarımadasında daha fazla savaş olmayacağı ve Kuzey ve Güney Kore’nin savaş tehlikelerini gerçekten ortadan kaldırmak için ortak çaba sarf edecekleri belirtildi. Çin daha sonra her iki liderin politik kararlılığını ve cesaretini övdü ve momentumun korunabileceğini umduğunu söyledi.ABD Başkanı Donald Trump da haberi memnuniyetle karşılayarak “iyi şeylerin gerçekleştiğini” söyledi.Bay Kim önümüzdeki haftalarda Bay Trump ile görüşecek. Washington’da konuşan Bay Trump, toplantının söz konusu iki ülkeden birinde gerçekleşeceğini ve Kuzey Kore lideri tarafından “oynatılamayacağını” söyledi.”Bir çözüm bulacağız ve eğer yapmazsak odadan çıkacağız” dedi.

Çağatay KILIÇ

O-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...