Kuzey Kore ile Güney Kore Arasında Tarihi Zirve

0
80

Kuzey Kore lideri Kim ve Güney Kore lideri Moon sınırda bir araya geldi ve yarımada için ‘kalıcı barış’ vaat ettiler. Kuzey ve Güney Kore’nin liderleri, yarımadanın sürekliliğini sağlamak ve yıllarca süren düşmanlıklara son vermek için “kalıcı barış”  getirecek bir dönüm noktası zirvesinden sonra söz verdiler.

Kore Savaşı’ndan bu yana bölünmüş halde olan yarımadanın liderleri Kim Jong-un ve Moon Jae-in ilk kez ateşkes köyü Panmunjom’un Güney Kore’ye ait kısmında bulunan Barış Evi’nde yerel saatle 09.30’da bir araya geldi. Kuzey ve Güney Kore liderleri, Kore yarımadasının “tamamının nükleer silahlardan arındırılmasını” için çalışmayı kabul ettiklerini belirten ortak bir açıklama yaptılar. On yıldan uzun süredir, ilk kez yapılan zirvede iki taraf, yarımadada kalıcı barış oluşturmak için anlaşmaya varmaya çalışacaklarını açıkladılar.Açıklamada, askeri silahların azaltılması, düşmanca eylemlere son verilmesi, silahlandırılmış sınırın bir barış bölgesine dönüştürülmesi ve ABD gibi diğer ülkelerle çok taraflı görüşmeler sürdürme vaatleri de yer aldı.

Açıklamada, Kore yarımadasında daha fazla savaş olmayacağı ve Kuzey ve Güney Kore’nin savaş tehlikelerini gerçekten ortadan kaldırmak için ortak çaba sarf edecekleri belirtildi. Çin daha sonra her iki liderin politik kararlılığını ve cesaretini övdü ve momentumun korunabileceğini umduğunu söyledi.ABD Başkanı Donald Trump da haberi memnuniyetle karşılayarak “iyi şeylerin gerçekleştiğini” söyledi.Bay Kim önümüzdeki haftalarda Bay Trump ile görüşecek. Washington’da konuşan Bay Trump, toplantının söz konusu iki ülkeden birinde gerçekleşeceğini ve Kuzey Kore lideri tarafından “oynatılamayacağını” söyledi.”Bir çözüm bulacağız ve eğer yapmazsak odadan çıkacağız” dedi.

Çağatay KILIÇ

Sponsorlu

O-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here