Filistin Uluslararası Örgütlerden Müdahale Talep Edecek

John Kerry’in temasları sonucunda 3 yıl aradan sonra yeniden başlayan, İsrail ve Filistin barış görüşmeleri sürecinde Knesset’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 1200 yeni yerleşimi onaylaması Filistinlilerin tepkisini çektiği belirtildi.

 

Filistin Kurtuluş Örgütü Yönetim Kurulu Sekreteri Abdurabbih, İsrail’in yeni yerleşim birimlerini inşa etme kararına yönelik, İsrail’e bu konuda gereken cezanın verilmesi için uluslararası mahkemelerden müdahale talebinde bulunulacağı ifadelerini kullandı.

FKÖ’nün yönetim kurulu toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, İsrail’in Batı Şeria ve Kudüs’teki Yahudi yerleşimi açmaya devam etmesi, işgalin bitmesini ve 1967 sınırları temel alınarak iki devletli çözüm uygulamak yerine, tercihlerini Yahudileştirme ve Filistin topraklarını yağmalamaktan yana kullandığını belirtti.

İsrail’in aldığı kararları ‘ırkçılık’ olarak nitelendiren Abdurabbih, Filistin yönetiminin bu uygulamalar karşısında uluslararası kanunları ihlal eden ve insanlığa karşı suç işleyen İsrail’e gereken cezanın verilmesi için uluslararası kurum ve mahkemelerden müdahale talep edileceğini söylediği bildirildi.

(TUİÇ Akademi,AA)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...