Siyonist Lobi’den İsveç Kralı’na Tepki

İsveç Kralı 16. Karl Gustav ile eşi Kraliçe Silvia’nın bir müze ziyareti sırasında Filistin atkısı takmasının Siyonist lobi’nin tepkisine neden olduğu bildirildi.

 

Kraliyet ailesinin perşembe günü Harnosand Bölgesi’nde bulunan bir müze ziyaretleri sırasında Filistin asıllı Irak vatandaşı olan Bessam Said ve eşi İfaf tarafından korumalardan izin alarak Kral ve Kraliçenin omuzlarına Filistin atkısının yerleştirilmesi Kral ve Kraliçe’nin bu atkılarla basına poz vermesi İsveç’te bazı kesimlerin sert tepkisine neden olduğu belirtildi.

İsrail lobilerine yakın olan bazı medya organları ve kimi siyasi çevrelere göre bu durum İsveç’in dış politikasında köklü bir değişikliğe gidildiği biçimde yapılan görüşlerin oluşması ayrıca ülkenin dış politikasında önemli bir konu olan Filistin meselesi ile Kudüs konusunda Kraliyet ailesinin tarafsızlığını yitirdiği vurgulandı.

Bazı İsveç gazetelerinde Cuma günü yayınlanan haberlere göre Kraliyet ailesinin barış görüşmeleri için tekrar masaya oturan Filistin tarafına bir göndermede bulunduğunu ve Filistinliler adına sempati yaratma amacıyla gerçekleştirildiği şeklinde görüşler belirtildi.

İsveç’te yayın yapan bazı internet siteleri ise kralın üzerine takılan atkının Filistin atkısı olduğunun farkında olmadığını öne sürdü.

(TUİÇ AKADEMİ, TurkArapNews)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...