Filistin ve İsrail Askerleri Arasında Yaşanan Çatışma

Batı Şeria kentinde Ed-Dehişe Mülteci Kampı ve Hz Yusuf Kabri çevresinde yaşanan çatışmadan 1 Filistinlinin yaralandığı ve 2 Filistinlinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

Beytu’l-Lahim Devlet Hastanesi yetkilileri ayağına gerçek mermi isabet eden Filistinlinin tedavi altına alınacağını belirtti.

Ed-Dehişe Mülteci Kampı’na baskın düzenleyen İsrail askerleri çevredeki bazı evlere yaptığı aramalar sırasında 16 yaşındaki Filistinli geç gözaltına alındığı bildirildi.

Diğer taraftan Nablus’un doğusundaki ‘’Hz Yusuf Kabri’’ne din ayini düzenlemek isteyen Yahudilerle meydana gelen çatışmada 1 Filistinli gözaltına alındığı belirtildi.

Görgü tanıklarından birinin ifadesine göre Hz Yusuf Kabri’ni ziyaret etmek isteyen Yahudi yerleşimcilerinin bindikleri İsrail ordusuna ait otobüsler Nablus’taki Batalla Mülteci Kampı yakınında Filistinli mülteciler tarafından taşlanmasına karşılık İsrail askerleri tarafından taş atanlara gaz ve plastik mermi ile karşılık verilen olaylarda 1 Filistinlinin gözaltına alındığı belirtildi.

İbrani kaynaklarda verilen haberde: ‘İsrail güçleri Halil kentindeki Şuyuh Kasabası’nı basarak bazı evleri teftiş ettiği Evinde kalaşnikof tüfek bulunan bir vatandaş tutuklanarak bilinmeyen bir yere götürüldüğüne dair ifadeler kullanıldı.

Yahudiler İsrail ordusu eşliğinde Hz.Yusuf kabrini en son 1 hafta önce ziyaret ettikleri bildirildi.

Batı Şeria’nın Nablus kentinde bulunan Hz.Yusuf Kabri, Yahudiler tarafından kutsal sayılıyor ancak birçok arkeolog bu kabrin üzerinden sadece birkaç asır geçtiğini ve bu inancın doğru olamayacağını belirtti.

(TUİÇ AKADEMİ, TımeTurk, Dünya Bülteni)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...