Filistin’e Arap Fonu

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Arap Birliği merkezinde dün başlayan Arap Ülkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı’nda, Ürdün hükümetine bağlı Filistin İşleri Müdürü Mahmud el-Akribavi, Filistinliler için bir Arap Fonu oluşturulmasını talep etti. Arap fonunun İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara ve ailelerine yardım için kullanılması öngörülüyor.

11 Aralık’ta Bağdat’ta gerçekleştirilen Uluslararası Filistinli Esirler ve Tutuklularla Dayanışma Konferansı’nda kabul edilen Bağdat Bildirisi’nde,  İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular için uygulanması yine Mahmud el-Akribavi tarafından talep edildi. Bağdat Bildirisi ise Arap ve Filistinli tutuklular arasında dayanışmayı içeren bir bildiridir.

Arap Ülkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı’nda, İsrail’in Kudüs’te Hıristiyanlığın, İslamın ve Arap kültürünün izlerini silmeye devam ettiği, Filistin topraklarını işgalini meşrulaştırmak için yasal gerekçeler ürettiği ile 1967 sınırları içinde Filistin ve İsrail devleti kurulmasına engel oluşturduğu şeklinde uyarılarda bulunuldu.

5 gün sürecek Arap Ülkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı’nda Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Eğitim Kültür ve Bilim Teşkilatı yetkilileri de yer alıyor.

Konferans da BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) kayıtlı 5 milyon Filistinli mültecilerin durumu, Suriye’deki Filistinli mültecilerin şartları, Filistin topraklarındaki İsrail yerleşim yerleri ve UNRWA’nın içinde bulunduğu ekonomik krizin görüşülmesi bekleniliyor.

(TUİÇ Akademi, AA )

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...