Filistin’e Arap Fonu

0
55

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Arap Birliği merkezinde dün başlayan Arap Ülkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı’nda, Ürdün hükümetine bağlı Filistin İşleri Müdürü Mahmud el-Akribavi, Filistinliler için bir Arap Fonu oluşturulmasını talep etti. Arap fonunun İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara ve ailelerine yardım için kullanılması öngörülüyor.

11 Aralık’ta Bağdat’ta gerçekleştirilen Uluslararası Filistinli Esirler ve Tutuklularla Dayanışma Konferansı’nda kabul edilen Bağdat Bildirisi’nde,  İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular için uygulanması yine Mahmud el-Akribavi tarafından talep edildi. Bağdat Bildirisi ise Arap ve Filistinli tutuklular arasında dayanışmayı içeren bir bildiridir.

Arap Ülkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı’nda, İsrail’in Kudüs’te Hıristiyanlığın, İslamın ve Arap kültürünün izlerini silmeye devam ettiği, Filistin topraklarını işgalini meşrulaştırmak için yasal gerekçeler ürettiği ile 1967 sınırları içinde Filistin ve İsrail devleti kurulmasına engel oluşturduğu şeklinde uyarılarda bulunuldu.

Sponsorlu

5 gün sürecek Arap Ülkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı’nda Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Eğitim Kültür ve Bilim Teşkilatı yetkilileri de yer alıyor.

Konferans da BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) kayıtlı 5 milyon Filistinli mültecilerin durumu, Suriye’deki Filistinli mültecilerin şartları, Filistin topraklarındaki İsrail yerleşim yerleri ve UNRWA’nın içinde bulunduğu ekonomik krizin görüşülmesi bekleniliyor.

(TUİÇ Akademi, AA )

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here