Nükleere Yeşil Işık

Japonya’da 16 Aralık’ta yapılan erken genel seçimi ShinzoAbe liderliğindeki Liberal Demokrat Parti (LDP) kazandı. Shinzo, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada Fukuşima’da yaşananların tekrar araştırılacağını ve sonrasında reaktörlerin tekrar açılmasının gündeme gelebileceğini belirtti.

Liberal Demokrat Partisi’nin seçimden önce dağıttığı kitapçıkta nükleer santrallerin güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra tekrar kullanıma açılacağına dair ifadeler vardı. Partinin seçimi kazanmasının ardından ise nükleer enerji şirketlerinin borsadaki payı arttı.

11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da meydana gelen tsunaminin ardından Fukuşima Nükleer Santrali radyasyon sızdırdığı gerekçesiyle kapatılmıştı. Geçtiğimiz aylarda ise zararın önlenmesi için kapatılan santrallerden ikisi kullanıma açıldı. Bu sebeple yüzlerce Japon Tokyo’da hükümet binası önünde toplanarak hükümetin bu kararına protesto etmişti. Eski başbakan Yoşihiko Noda protestoya katılanların temsilcileri ile görüşmüş ve görüşme sonrasında ise 2030’lu yıllarda nükleer santrallere son vermeyi vaat etmişti. Fakat lobilerden gelen baskı neticesinde bu hedef doğrultusunda yapılacak çalışmalarda yumuşama görülmüştü.

 

(TUİÇ Akademi, Cihan, JaponToday)

Öznur HACIOSMANOĞLU

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...