Filistinlilerin Serbest Bırakılan Mahkûm Sevinci

İsrail hükümetinin barış müzakerelerinin yeniden başlaması çerçevesinde 26 Filistinli esiri serbest bıraktığı belirtildi. Serbest bırakılan Filistinlilerden 15’i Gazze’ye 11’i Ramallah’a ulaştığı bildirildi.

 

Gazze’nin kuzey sınırında bulunan Beyt Hanun sınır kapısına geçişi Filistinli halkta büyük bir sevinç yarattığı ve karşılamada Filistin Esirler Bakanlığında bir heyet, Hamas ve İslami Cihat gibi örgütlerin temsilcilerinin de bulunduğu bildirildi.

Mahkumlardan Muhammed Hamide kız kardeşi olan Sümeyye Hamide abisinin dönüşüyle ilgili olarak abisinin tutuklandığından beri böyle bir sevinç yaşamadıklarını, bugünün onlar için düğün günü olduğu ifadelerini kullandı.

Demokratik Cephe Liderlerinden Ebu Zarife, mahkumların serbest bırakılmasının hak olduğunu ve yeni yapılan yerleşim birimlerine karşılık olarak yapılmamasını umduğunu vurguladı.

Ebu Zarife Filistinli mahkumlara yapılan kötü muameleye karşın uluslararası örgütleri baskı yapmaya davet ettiği ve Filistinli mahkumların serbest bırakılması için çalışmalarını istediği bildirildi.

Mahmud Abbas’ın Mahkumları Karşılaması

Abbas serbest bırakılan mahkumlara ve karşılamada bulunan Filistin halkına yaptığı konuşmada, bu grubun öncü olduğunu ayrıca diğer mahkumlarında serbest bırakılmasıyla devamı geleceğini belirtti. Tüm mahkum ailelerine selamlarını ileterek ve onlar gelene kadar içlerinin rahat olmayacağını vurguladı. Gelecek mahkum sayısının artacağını belirterek ‘Allah’ın izniyle hepinizle Kudüste buluşuruz’. İfadelerini kullandı.

Gazze’deki Filistin Esirler Bakanlığındaki verilere göre İsrail hapishanelerinde şuan 4.800 mahkumun bulunduğu içlerinden onlarca çocuk ve 14 kadının da bulunduğu belirtildi.

Yahudi Yerleşimcilerin Tepkisi

AA muhabirinin yerel kaynaklardan ulaştığı bilgiye göre 26 tutuklunun serbest bırakılmasına tepki gösteren bir grup Yahudi yerleşimci tarafından Beyt il yerleşimine yakın geçen Filistinlilerin araçlarına taş atıldığı bildirildi.

Bu saldırılar sonucunda olaya müdahale eden İsrail polisi Yahudi yerleşimleri bölgeden uzaklaştırdığı belirtildi.

Filistinli yetkililer tarafından Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin bu çeşit saldırılara maruz kalabileceğine dair endişe içinde oldukları vurgulandı.

(TUİÇ Akademi, AA, CNNTürk, CHA )

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...