John Kerry ‘’ Yeni Yerleşimleri Yasadışı Görüyoruz ‘’

0
48

John Kerry iki ülke arasında oluşturduğu barış sürecinde 3 yıl aradan sonra doğrudan müzakereleri başlatarak önemli bir adım atmıştı.

İsrail tekrar müzakereler için masaya oturma kararı aldıktan sonra Batı Şeria ve Doğru Kudüs’te 1200 yeni yerleşim yapılacağı açıklamasına ilk tepkinin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından geldiği belirtildi.

Sponsorlu

 

Brezilya’da çeşitli temaslarda bulunan John Kerry, Dışişleri Bakanı Antonio Patriota ile düzenlediği basın toplantısında İsrail’in yeni yerleşimler açacağını açıklamasıyla ilgili olarak Netanyahu ile ‘açık ve samimi’ bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve son gelişmenin barış görüşmelerine zarar vereceğini vurguladı.

ABD olarak yeni yerleşimleri ‘yasadışı’ gördüklerini belirterek barış görüşmeleri sürecinde bu konuda duyuruların yapılmaması istediği bildirildi.

John Kerry’nin konuyla ilgili olarak Netanyahu ve Adalet Bakanı Tzipi Livni ile görüştüğü ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşeceğini, barış sürecinde kararlı olduklarını vurguladı.

(TUİÇ Akademi, TRTHaber)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here