Fransa Dışişleri Bakanı:”Türkiye İle İran, Suriye’de Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor”

BFM TV kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye ve İran’ın Suriye’deki eylemleriyle uluslararası hukuku ihlal eden ülkeler arasında yer aldığını belirterek Ankara’nın mevcut savaşa bir yenisini eklememesi gerektiğini söyledi.

Bu görüşten yola çıkarak, savaşın, masum sivillere de zeval verdiğini, onları toplumsal ve psikolojik anlamda olumsuz etkilediğini ve bu yüzden Le Drian’a göre, Türkiye ve İran’ın, uluslararası hukukun maddelerini yok saydığı kanaatinde olduğunu varsaymak mümkündür.

Le Drian’ın açıklamasının tarihi ise dikkat çekici. Bir hafta önceye kadar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara’ya “Afrin’e harekat Suriye’nin kuzeyinde bir işgale dönüşmemeli. Bizim için büyük bir sorun haline gelir.” uyarısı yapmasından sonra geldi.

Le Drian, “Türkiye, Şam rejimi, İran ve Doğu Guta ile İdlib’e saldıranlar, uluslararası hukuku ihlal ediyor.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin konuyla ilgili yüz yüze görüşme ihtimalinin bulunduğu mesajını verdi, ancak şu an bu konuda somut bir plan olmadığını belirtti.

Rusya, Türkiye ve İran’ın ortak çıkarlar doğrultusunda Suriye operasyonunda büyük rol aldığı görülmektedir. Amaçları dışında hareket ettiklerini öne süren Le Drian’ın, kendi çıkarlarına ters düştüğü için bu tepkiyi verdiği veya uluslararası hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı olduğu yorumu yapılabilir.

Suna KAYA
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...