Kıbrıs Seçimlerinde Anastasiadis Başkanlık Yarışını Kazandı

Güney Kıbrıs seçimlerin oylamalar, ikinci tura kalmıştı. İkinci turda oyların yüzde 56’sını alan Nikos Anastasiadis Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak ikinci beş yıllık dönemini kazandı. Rakibi sol parti Akel’in adayı Stavros Malas oyların yüzde 44’ünü alabildi. 2013 seçimlerinde de iki aday liderlik için rekabet etmişti. GKRY’nin ikinci tur seçimlerinde  550 bin seçmenin %73’ünün sandığa gittiği belirlendi.

Anastasiadis, Kıbrıs’ın Yunan ve Türk topluluklarını uzlaşma amaçlı barış görüşmelerini yeniden başlatma sözü verdi. Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra halka seslenerek “Yarın yeni bir dönem başlıyor. İnsanlar işbirliği ve birlik ister, çünkü karşı karşıya olduğumuz sorunları çözmenin tek yolu budur.” dedi. Malas, Anastasiades’i yeniden seçilmek üzere tebrik etmesi için çağırmıştı. Seçim kampanyasındaki karargahta yaptığı konuşmada, “Halk konuştu ve kararlarına saygı duyuyoruz” dedi.

Anastasiades, önceki 5 yıllık döneminde Kıbrıs ekonomisinin düzelmesine katkıda bulunmuştu. 2013 yılında Kıbrıs ekonomisinin çöküşünün Akel’in elinden kurtarılması gerektiğini vurgulamıştı. 2016 yılında da zor ekonomik önlemler uygulamış ve üç yıllık uluslararası kurtarma programından başarıyla çıkmıştı. Böylece ekonomik kriz atlatılmış oldu.

Ebrar GENÇ
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...