Kıbrıs Seçimlerinde Anastasiadis Başkanlık Yarışını Kazandı

0
79

Güney Kıbrıs seçimlerin oylamalar, ikinci tura kalmıştı. İkinci turda oyların yüzde 56’sını alan Nikos Anastasiadis Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak ikinci beş yıllık dönemini kazandı. Rakibi sol parti Akel’in adayı Stavros Malas oyların yüzde 44’ünü alabildi. 2013 seçimlerinde de iki aday liderlik için rekabet etmişti. GKRY’nin ikinci tur seçimlerinde  550 bin seçmenin %73’ünün sandığa gittiği belirlendi.

Anastasiadis, Kıbrıs’ın Yunan ve Türk topluluklarını uzlaşma amaçlı barış görüşmelerini yeniden başlatma sözü verdi. Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra halka seslenerek “Yarın yeni bir dönem başlıyor. İnsanlar işbirliği ve birlik ister, çünkü karşı karşıya olduğumuz sorunları çözmenin tek yolu budur.” dedi. Malas, Anastasiades’i yeniden seçilmek üzere tebrik etmesi için çağırmıştı. Seçim kampanyasındaki karargahta yaptığı konuşmada, “Halk konuştu ve kararlarına saygı duyuyoruz” dedi.

Anastasiades, önceki 5 yıllık döneminde Kıbrıs ekonomisinin düzelmesine katkıda bulunmuştu. 2013 yılında Kıbrıs ekonomisinin çöküşünün Akel’in elinden kurtarılması gerektiğini vurgulamıştı. 2016 yılında da zor ekonomik önlemler uygulamış ve üç yıllık uluslararası kurtarma programından başarıyla çıkmıştı. Böylece ekonomik kriz atlatılmış oldu.

Ebrar GENÇ
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here