Korsika’dan Özerklik Eylemi!

0
113

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Fransa’ya bağlı olup Akdeniz’de bulunan Korsika Adası’na yaptığı ziyaret öncesinde Korsika halkı eylem yaptı. Korsika daha fazla demokrasi ve daha fazla bağımsızlık için sokaklara indi. Halkın isteği yalnızca özerklik statüsü değildi. İsteklerinin arasında Korsikaca’nın resmi dil sayılması, milliyetçi tutukluların Korsika Adası’ndaki hapishanelere tahliyesi, siyasi mahkumların serbest bırakılması ve ana karada yaşayan Fransızlara mülk satılmasına kısıtlama gelmesi halkın talepleri arasındaydı. Bu eyleme sendikalar ve siyasi partiler de destek verdi.

Resmi makamlara göre eylemlere beş ya da altı bin kişi katılım gösterdi. Gösteriyi düzenleyenlere göre ise katılım yirmi iki bin civarındaydı. Uzmanlar Korsika’daki bağımsızlık düşüncesinin ve isteğinin İskoçya ya da Katalonya’daki kadar kuvvetli olmadığını ifade etti. Halkın sadece yüzde on ya da on beşinin tam özerklik istediğini savundular.

Emmanuel Macron’un Korsika ziyareti geçtiğimiz aralıktaki bölgesel seçim zaferinin ertesinde gerçekleşti. Macron 20 yıl önce Ajaccio’da milliyetçi bir komando tarafından öldürülen vali Claude Erignac’ın anma törenine katıldı. Macron bu durumu “savunulamaz ve açıklanamaz” olarak değerlendirdi. Halkın isteklerine cevap verebilmek adına müzakereye açık olduklarını belirten Macron’a karşı meclisten itiraz sesleri yükseldi. Macron Korsika’nın özerklik talebini kabul etmeyeceklerini açıkladıktan sonra baharda meclise sunulacak olan reform projesiyle adanın statüsü için anayasaya özel maddelerin ekleneceği haberini verdi. Silahların bırakıldığı 2014 yılına kadar bağımsızlık isteyen militan gruplar, polis karakolları ve Fransızların mülklerini hedef alan saldırı ve suikastlar gerçekleştirdiği de ifade edildi.

Korsika Yürütme Konseyi Başkanı Gilles Simeoni  hükumet tarafından Korsikaca’nın resmi dil olarak tanınmasının anayasaya ayrıkı olduğu gerekçesiyle reddedilmesine karşın ateşle oynuyorlar dedi ve başkanın bu söylemi geçmişteki kanlı olayları ima etmesi olarak yorumlandı.

Sponsorlu

Eda Subaşı
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here