Saros’tan Brexit Karşıtı Kampanya İddiası

George Soros ‘un, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararını engellemeye yönelik gizli bir planın arkasında olduğu iddia ediliyor. Hatta bunu engellemek için kampanyaya 400 bin sterlin bağışladığı söylenmekte.

Daily Telegraph gazetesine göre Soros, İngiltere’de bu ay Brexit’e karşı büyük bir reklam kampanyası başlatmaya hazırlanan bir grubu destekliyor.  Soros’un desteklediği kampanyanın amacının, Brexit müzakereleri sonucunda varılacak anlaşmanın parlamentodaki oylamasında “hayır” çıkmasını sağlayarak, ülkenin AB üyeliğini ikinci kez referanduma götürmek yönünde düşünceleri olduğu söyleniyor. Gazetenin “gizli” diye nitelendirdiği kampanya kapsamında, iktidardaki Muhafazakar Partinin bağışçılarının ve milletvekillerinin etkilenmesine yönelik çalışmalar yapılacağı ve Başbakan May’in de zayıflatılacağı ileri sürülüyor.

Kampanyada “Brexit olmuş bitmiş bir iş değil. Brexit’i durdurmak için geç kalınmış değil.” mesajları üzerinde durulacak. Öte yandan Macarlı iş adamı, Macaristan’da hedef haline gelmiş durumda. Birçok ülkenin iç siyasetine müdahale etmek ve iç karışıklıkların finansörü olmakla suçlanan Soros, Soğuk Savaş döneminde Doğu Bloku’nun çözülmesinde oynadığı rolle biliniyor. Soros, geçen yıl 24,6 milyar dolar olan servetinin 18 milyar dolarını, Doğu Avrupa’daki yönetim değişiklikleri ve iç karışıklara finansman sağlamaya aracı olduğu ileri sürülen Açık Toplum Vakfı’na bağışlamıştı. İngiltere, önceki yıl yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almış, geçen yıl 29 Mart’ta da Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleterek 2 yıl sürecek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...