Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya’ya Gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak için gittiği İtalya’da Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ve İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile bir araya geldi.

Vatikan’da Apostol Saray’ında görüşen Papa ve Erdoğan, bir saat süren görüşme de Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs kararının sakıncalarını ve uygulamaya geçirilmemesi yönünde ki telkinlerin devam etmesinin önemli olduğuna değindiler. İkilinin görüşmesinde mülteciler, Suriye ve Ortadoğu’da ki gelişmeler, terör ve dinler arası diyalog konuları da ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele kapsamında yürütülen Suriye operasyonu ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Aynı zamanda Papa Francis Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kudüs konusunda ki tutumundan ve mültecilere yaptığı yardımlardan dolayı takdirlerini iletti. Erdoğan ve Francis, bölgede barış ve istikrarın sağlanması, yaşanan insani dramlara seyirci kalınmaması için uluslararası toplumu harekete geçirme konusunda ortak adımların atılabileceğini işaret etti ve gelecekte temasları sürdürme konusunda anlaştılar. Toplantı sonrasında Papa, Erdoğan’a Suriye’de yürütülen operasyon sebebiyle hediye olarak bir barış sembolü verdi. Papa, ejderha ile savaşırken dünyayı kucaklayan bir melek figürünün bulunduğu bronz madalyonun, barış ve adalete dayalı bir dünyanın sembolü olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Roma’ya geçerek İtalya Cumhurbaşkanı Segio Mattarella ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen resmi törenle karşılanan Erdoğan, Mattarella ile 50 dakika süren bir görüşme yaptı.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...