Polonya Cumhurbaşkanı, Tartışmalı Yasayı Onayladı

Geçtiğimiz hafta Polonya’da Senato’dan geçen ve Polonya’yı Nazilerin yaptıkları soykırıma ortak olarak gösterenlere hapis cezasını öngören yasayı, Polonya Cumhurbaşkanı’da onayladı.

Onaylanan yasaya göre, Polonya’yı Naziler ile ortak gibi gösteren söylemler ve eylemler artık suç sayılacak ve üç yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Yasa ayrıca ‘Polonya Ölüm Kampları’ ifadesinin kullanımını da suç olarak sayacak.

Onaylanan yasa, ABD, İsrail ve Fransa’nın eleştirilerine maruz kalmıştı. İsrail Eğitim Bakanı Naftal Bennett’in Polonya’ya yapacağı ziyaret, Polonya Hükümeti tarafından iptal edildi. Ziyaretin iptal edilmesinden sonra Bennett yaptığı açıklamada, ‘’ Soykırım sırasında Polonyalıların yaklaşık 200 bin Yahudi’nin öldürülmesinden sorumlu olduğu şeklindeki açıklamam nedeniyle ziyaretim iptal edildi. Gurur duyuyorum’’ dedi.

Buna karşın, Duda yaptığı açıklamalarda, 2. Dünya Savaşı boyunca Yahudilere karşı işlenmiş suçların bireysel olarak işlendiğini ve Polonya’nın bütün olarak suçlanmasının yanlış olduğunu ifade etti. Bu yüzden, Cumhurbaşkanı Duda, Nazi işgali sırasında işlenen suçlara Polonya’yı ortak olarak gösteren ifadeleri suç sayan yasayı onayladı.

Burak YÖRÜK
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...