NATO Gemileri Bulgaristan Kıyılarında

NATO’nun ‘Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’ (Standing Mine Countermeasures Group Two – SNMCMG2) Komutanı, Kraliyet Donanması Kaptanı Justin Hains, geçtiğimiz cumartesi günü, grubun amiral gemisi HMS Enterprise’da düzenlenen bir basın toplantısında, SNMCMG2’nin Karadeniz’i geçecek gemilerin güvenliği ve emniyetini sağlamak amacıyla üç geminin gönderileceğini söylemişti. Bu grup, Bulgar donanmasıyla birlikte askeri eğitim prosedürlerine tabii tutulacak.

NATO’nun, Kraliyet Donanması gemisi olan HMS Enterprise, Türk Donanmasından mayın avcısı olan TGC Akcay ve Rumen Donanmasından mayın tarayıcısı olan ROS Lt Lupu Dinescu adlı üç gemisi, 9 Şubat’da Bulgaristan’ın Burgas şehrindeki limana ulaştı. Önümüzdeki on iki ay boyunca bu üç gemi, Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de faaliyet gösterecek. Kaptan Hains, gemilerle yapılan bu tatbikatların, bir kriz veya bir çatışma durumunda hızlı bir şekilde eğitimden askeri duruma geçilmesine olanak sağladığını belirtti.

Türk mayın avcısını kumanda eden Korgeneral Abdullah Yıldız, Romanya’daki Köstence Limanı bölgesinde yapılan bir eğitim sırasında, denizcilerin eski bir deniz tabanı mayını bulup etkisiz hale getirdiklerini söyledi. Yıldız, açıklamasında keşfedilen bu mayının, İkinci Dünya Savaşı sırasında denizaltılara karşı kullanılan mayınlarla benzer olduklarını ve çok derinde olduğundan ticari gemiler için bir tehdit oluşturmadığını ancak bazı mayınların yalnızca geçen bir geminin sesinden bile etkilenip aktif hale geçebileceğini açıkladı.

SNMCMG2’nin, 11 Şubat itibariyle Bulgaristan’dan ayrılması bekleniyor.

Dilek KARADAY
o-Staj 2018  BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...