Danimarka’da Sosyal Demokratlar, Batılı Olmayan Sığınmacıların Azaltılmasını İstedi

Danimarka’da ki Sosyal Demokratlar, ülkeye girmesine izin verilen “batılı olmayan” yabancı sayısının azaltılmasını önerdi.

Sosyal Demokrat Lideri Mette Frederiksen, “Danimarka’ya gelecek Batılı olmayan yabancıların sayısına sınır koymak istiyoruz. Avrupa dışında kabul merkezleri kurulmalıdır.” dedi. Frederiksen, Afrikalı sığınmacılar üzerine odaklanan 44 sayfalık bir belge hazırlanacağını ekledi. Frederiksen,“Gelecekte Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen kontenjanlar dışında, mültecilerin Danimarka’da sığınma hakkı elde etmeleri mümkün olmayacaktır.” dedi. Öneriye göre, mülteciler artık Danimarka sınırlarında veya iltica merkezlerinde “kendiliğinden” sığınma talebinde bulunma seçeneğine sahip değiller.

Frederiksen, 5,7 milyon nüfusun bulunduğu ülkede  artık daha fazla yabancıyı topraklarına entegre etme olanağına sahip olmadığını söyledi. ”Danimarka kısa vadede hızla değişti, batı kökenli olmayanlar bugün nüfusun yüzde 8’ini oluşturuyor.” dedi.

Sol muhalefette ki iki parti, öneriyi reddetti. Kızıl-Yeşil-İttifak,”Sığınmacılara olan sorumluluklarımızı Kuzey Afrika’nın üzerine yıkarak entegrasyon sorununu çözemeyiz. Öneri insan haklarına uygun değil.” dedi. Danimarka Sosyal Liberal Partisi, teklifi “Gerçekçi olmayan” olarak nitelendirdi.

Danimarka, 2015 ve 2016 yılları arasındaki Avrupa’daki göç krizi sırasında yaklaşık 30.000 kişiye ev sahipliği yaptıktan sonra sığınma koşullarını sertleştirdi ve başvuru sayısı geçen yıl 3.500’e düştü.

Gamze AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...