Reuters, Myanmar’da Tutuklu Olan Gazetecilerin Çalışmalarını Yayımladı

Reuters, Myanmar’da tutuklu iki gazetecinin tutuklanmasına sebep olduğu düşünülen araştırmaları yayımladı. Myanmar askerlerinin ve köylüleri tarafından öldürülen Rohingyalar’ın durumuna ilişkin haber yapan gazeteciler, Myanmar’da devlet sırları kanunu ihlal etmekle suçlanıyor.

Reuters yayımladığı, Rakhine eyaletinde Inn Din köyünde 10 Rohingyalı adamın katledilmesi, toplu mezara gömülmesi ile ilgili haber sonucu ABD Dışişleri Bakanlığı soruşturulma açılmasını istedi. Ölenlerin bazılarının ordu tarafından vurularak, bazılarının ise Budist köylüler tarafından keskin aletlerle öldürüldüğü araştırmada yer alan bilgiler arasında. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “ Toplu mezarlar ile ilgili önceki raporlarda olduğu gibi, bu raporda da Kuzey Rakhine’deki zulüm iddiaları sebebi ile Burma yetkililerinin güvenilir ve bağımsız soruşturma için iş birliği yapmasının acil ihtiyaç olduğunu” vurguluyor.  Ayrıca, bu kişilerin kimlik tespiti ve insan hakları ihlallerinden sorumlu kişilerin tespiti için bu araştırmanın gerekliliği üstünde duruyor.

Myanmar Hükümeti ise, ölen on kişiyi “Bangladeşli teröristler” olarak tanımlamıştır. Reuters’ın haberi yayımlama sebebi ise, gazetecilerin kamu yararı adına çalıştıklarını gösterme istediğinden kaynaklanmaktadır. Hükümet Sözcüsü Zaw Htay,“İnsan hakları ihlalleri ile ilgili suçlamaları inkâr etmediklerini” açıklayarak, suçlamalara kanıt bulunması halinde gereğini yapacaklarını söylerken, askeri operasyonun doğruluğundan emin olduğunu da sözlerine ekledi.

PINAR ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...