Reuters, Myanmar’da Tutuklu Olan Gazetecilerin Çalışmalarını Yayımladı

Reuters, Myanmar’da tutuklu iki gazetecinin tutuklanmasına sebep olduğu düşünülen araştırmaları yayımladı. Myanmar askerlerinin ve köylüleri tarafından öldürülen Rohingyalar’ın durumuna ilişkin haber yapan gazeteciler, Myanmar’da devlet sırları kanunu ihlal etmekle suçlanıyor.

Reuters yayımladığı, Rakhine eyaletinde Inn Din köyünde 10 Rohingyalı adamın katledilmesi, toplu mezara gömülmesi ile ilgili haber sonucu ABD Dışişleri Bakanlığı soruşturulma açılmasını istedi. Ölenlerin bazılarının ordu tarafından vurularak, bazılarının ise Budist köylüler tarafından keskin aletlerle öldürüldüğü araştırmada yer alan bilgiler arasında. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “ Toplu mezarlar ile ilgili önceki raporlarda olduğu gibi, bu raporda da Kuzey Rakhine’deki zulüm iddiaları sebebi ile Burma yetkililerinin güvenilir ve bağımsız soruşturma için iş birliği yapmasının acil ihtiyaç olduğunu” vurguluyor.  Ayrıca, bu kişilerin kimlik tespiti ve insan hakları ihlallerinden sorumlu kişilerin tespiti için bu araştırmanın gerekliliği üstünde duruyor.

Myanmar Hükümeti ise, ölen on kişiyi “Bangladeşli teröristler” olarak tanımlamıştır. Reuters’ın haberi yayımlama sebebi ise, gazetecilerin kamu yararı adına çalıştıklarını gösterme istediğinden kaynaklanmaktadır. Hükümet Sözcüsü Zaw Htay,“İnsan hakları ihlalleri ile ilgili suçlamaları inkâr etmediklerini” açıklayarak, suçlamalara kanıt bulunması halinde gereğini yapacaklarını söylerken, askeri operasyonun doğruluğundan emin olduğunu da sözlerine ekledi.

PINAR ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,985BeğenenlerBeğen
6,460TakipçilerTakip Et
8,617TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yeniden Çözüm(süzlük) Süreci mi?

Geçtiğimiz hafta AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner “Kürt...

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...