Fransa ve İngiltere Liderlerinden Ortak Basın Toplantısı

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’deki Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde bu yıl 35’incisi düzenlenen İngiltere-Fransa Zirvesi’nin ardından, İngiltere Başbakanı Theresa May ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

İki liderin katılımıyla gerçekleşen ortak basın toplantısından edinilen bilgilere göre İngiltere Başbakanı Theresa May:”Fransa’nın Calais kenti ile diğer sınır noktalarında fazladan kapalı devre güvenlik kamerası, tel örgü ve kızıl ötesi teknolojiyle güvenlik altyapılarını güçlendireceklerini söyleyerek, bugün kararlaştırdığımız ilave yatırımla İngiltere’nin sınırları daha da güvenli hale gelecek.” Açıklamasında bulundu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, yapmış olduğu konuşmasında, iki ülke arasındaki güçlü ve derin ilişkinin sadece kendi güvenlikleri için değil Avrupa’nın güvenliği için de önemli olduğuna değindi. Afrika’nın refahı ve güvenliğinin de herkes için önemli olduğunu açıkladı. May konuşmasında, “Bugün, iş birliğimizin etkinliğini artıracak, Fransa ile İngiltere’nin menfaatlerini sağlayacak ilave önlemler üzerinde anlaşmaya vardık.’’  ifadelere de yer verdi. İki ülkenin içişleri bakanlarının imzalamış olduğu Sandhurst Anlaşması ile sınırların daha etkin yönetimine yönelik tedbirler alındığı açıklandı. İki ülke arasında birçok bakanın katılımıyla gerçekleşen zirvenin sonunda 77 maddelik bir ortak bildiri yayımlandı.

Yayımlanan bu bildiride savunmadan kalkınma projelerine, ekonomiye kadar çok sayıdaki sektörde güçlü işbirliği kararlarına varıldı.

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça :

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...