Fransa’da “Ermeni Yasası” Oylanıyor

Fransa Senatosu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifini genel kurulda tartışarak oylayacak.

Bugün genel kuruldaki oylamadan önce yasa teklifiyle ilgili hazırlanan rapor ve buna bağlı önerge görüşülüp oylanacak. Senatör Jean Jacques Hyest tarafından yazılan rapor ve buna bağlı önergede, “anayasaya aykırı olduğu” için söz konusu yasa teklifinin reddedilmesi talep ediliyor.

Hukuk işleri komisyonunun da desteğini alan önerge kabul edilirse, yasa teklifi doğrudan düşecek ve genel kurulda tartışılıp oylanmasına gerek kalmayacak.

İktidardaki Halk Hareketi Birliği’ne üye senatörler, iki hafta önce yaptıkları grup toplantısında bir grup Sosyalist senatör tarafından getirilen yasa teklifine karşı çıkmak için önergeyi destekleme kararı almıştı.

Önergede, “yasa teklifinin Fransız ceza yasasına ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilmesi” isteniyor.

Komisyonun olumsuz görüş bildirmesine rağmen, Meclis ve Senato iç tüzüğü, muhalefet partileri üyelerine, yılda birkaç kez, uzmanlık komisyonlarında kabule gerek görmeden doğrudan genel kurula yasa teklifi getirme imkânı veriyor.

Sosyalist Parti üyesi bazı senatörler tarafından genel kurul gündemine alınan teklifin, 2006 yılında Mecliste kabul edilen yasa teklifiyle içerik açısından aynı olmasına rağmen yeniden sunulması itibarıyla parlamento iç tüzüğü gereği yine Senato’da kabul edilse bile, yine Meclise gönderilmesi gerekiyor.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...