Rum Başpiskopos’un İtirafı Olay Yarattı

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, Kıbrıs Rum yönetiminin üye olmak için Avrupa Birliği’ni kandırdığını söyledi.

Sky Yunanistan televizyon kanalına açıklama yapan 2. Hrisostomos, Rum yönetimi eski lideri Glafkos Klerides’i suçlayarak, “AB’ye, Kıbrıs Rum yönetiminin üyeliğine karşılık “Kıbrıs sorununu Annan planı temelinde çözme sözü vermekle ve üye olabilmek için AB’yi kandırdı” dedi.

Rum siyasilerin Kıbrıs konusunu iyi yönetemediğinden bahseden 2. Hrisostomos, “Milli davanın siyasiler tarafından yönetildiği yarım asır içerisinde Kıbrıs’ın yarısı kaybedildi, tamamı tehlike altında” ifadesini kullandı.

2. Hrisostomos, Rum siyasilerin müzakerelerde tavizler verdiğini iddia ederek, “bugünkü durumla ortaya çıkması muhtemel yeni çözümün, mevcut durumdan çok daha kötü olacağı görüşünü” savundu.

Başpiskopos, Rum halkının, Annan Planı’na benzer bir çözümü daha büyük bir çoğunlukla reddedeceğini söyledi.

“Kıbrıs Helenizminin varlığının Rum Ortodoks Kilisesi’nin umurunda olduğunu, bu nedenle görüşlerini her zaman söyleyeceğini” belirten 2. Hrisostomos, “Zaman zaman verilen tavizlerle bizim taraf kapana kısıldı” dedi.  

Başpiskoposun bu açıklamalarından hemen sonra Yunanistan siyasilerinden cevap geldi. Başpiskoposun sözlerine katılmadıklarını, iç siyaseti karıştırdığını ve davranışı ile Rum toplumu içerisinde doğru bir rol oynamadığı, aksine daha da sorun çıkardığını söylediler.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...