Fransa’da İslam-Laiklik Tartışması

Fransa’da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İktidar partisinin İslam ve Laikliği ulusal tartışmaya açma kararına karşı tepkiler büyüyor. Fransa geneline yayılan bu karara karşı koyan bir tavır da Laik ve Cumhuriyetçi bir grup aydın, sanatçı ve siyasetçiler tarafından geldi.

Grubun, “İslam’ın Yargılanacağı Tartışmaya Hayır” başlığı altında bir çağrıyla karardan vazgeçilmesi için imza kampanyası başlattığı bildirildi.

Ayrıca bir çağrı metni hazırlayan grup, laiklik ve İslam dininin Fransız toplumundaki yerinin masaya yatırılacağı tartışmanın ülkede sosyal uyumu tehlikeye sokabileceği uyarısında bulunuluyor.

Metinde, “aşırı sağın yükselişte olduğu bir ortamda, fiyaskoyla sonuçlanan ve ırkçı söylemi bayağılaştıran milli kimlik tartışması sonrasında, gerçek dışı bu yeni tartışmanın zaten mevcut politikalarla darbe yemiş sosyal uyumu daha da tehlikeye atacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer veriliyor. Ayrıca

Çağrı metnini şu ana kadar imzalayanlar arasında ana muhalefetteki Sosyalit Parti’nin lideri Martine Aubry, yazar Tahar Ben Jelloun, Yves Saint Laurent markasının kuruclarından Pierre Bergé, sanatçı Jane Birkin, Avrupa Parlamentosu Yeşiller grubu üyeleri José Bové ve Daniel Cohn-Bendit, karikatürist Cabu, eski Başbakanlardan Laurent Fabius, yazar Dan Franck, sosyolog Edgar Morin, Fransa’nın en önemli mason locası Grand-Orient’ın eski üstad-ı azamı Jean-Michel Quillardet, Mısır kökenli akademisyen Tarık Ramadan, İslam uzmanı Olivier Roy, eski Fransız milli futbolcu Lillian Thuram ve Uluslararası SOS Racism Federasyonu başkanı Fodé Sylla da bulunuyor.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...