Türkiye’nin İstediği Oldu, “NATO Komutayı Devraldı”

Başından beri Libya’da Kaddafi yönetimine karşı askeri operasyonlar düzenleyen, Fransa, ABD ve İngiltere’nin başını çektiği Koalisyon Güçleri bugünden itibaren tüm yetkilerini NATO’ya devretti. NATO’ya üye ülkeler arasında yaşanan Libya anlaşmazlığı sona erdi.

 Fransa’nın başı çektiği koalisyon tarafından Libya’ya başlatılan operasyon, NATO’nun kontrolüne geçmiş oldu. Bu durum Brüksel’de ‘Sarkozy kaybetti; Ankara ve Washington’un başarısı’ olarak yorumlandı.

Böylelikle, Brüksel’deki toplantısı sona eren NATO, Libya hava sahasının güvenliğini ve uçuşa yasak bölge uygulamasının komutasını resmen devralmış oldu.

Bu durum, Brüksel’de, “Ankara istediğinin yüzde 95’ini elde etti. Bu diplomasi savaşında mağlup varsa o da Sarkozy’dir” şeklinde yorumlandı.

Hafta içinde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Obama ve İngiltere Başbakanı Cameron ile yaptığı telefon görüşmeleri ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ABD, İngiltere ve Fransa Dışişleri bakanları ile kurduğu temaslar sonuç vermiş oldu.

Bundan sonraki süreçte tek bir komuta tarafından yapılacak operasyonlarda, NATO güçlerinin Libya’daki hava savunma sistemi ve hava harekâtıyla ilgili tüm müttefikler bilgi sahibi olacak, hangi hedeflerin vurulduğu ve vurulacağı konusunda bilgi aktarımı sağlanacak.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...