Fransa’da Seçimler Yaklaşırken…

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk tur oylaması 22 Nisan tarihinde yapılacaktır. Adaylar Türkiye’de ki gibi afiş ve bayraklarla çevreyi donatmasalar da televizyonla veya internetle buluştuğunuzda seçim atmosferini hissedebiliyorsunuz. Ancak bunu dışarı çıkıp sokakta yakalamak oldukça güç.

Adaylardan öne çıkan isimler ise şöyle; UMP adayı Nicolas Sarkozy, MoDem adayı François Bayrou, PS (Sosyalist Parti) adayı François Hollande, Front de Gauche (Sol Cephe) adayı Jean-Luc Melenchon, EELV (Yeşiller ve Ekoloji Partisi) adayı Eva Joly ve Front National (Ulusal Cephe) adayı Marine Le Pen olarak gözüküyor.

Yukarıda sayılan bu adaylardan ise Hollande ve Sarkozy’nin ikinci tura kalacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü kamuoyu yoklamalarında bu iki aday sürekli olarak zirvedeki iki isim olarak yer alıyorlar. Le Pen ve Bayrou ise onları zorlayacak diğer adaylar olarak göze çarpıyor.

François Bayrou ise Fransa’daki Türklerin oy vereceği isimlerin başında geliyor. Konuştuğum ve temasta bulunduğum birçok Türk Bayrou’u diğer adaylara nazaran biraz daha yumuşak ve hassas olarak nitelendiriyorlar. Bayrou’nun ikinci tura kalmasının güç olduğunun farkında olmalarına rağmen neden Sarkozy’ye karşı Hollande’i desteklemiyorsunuz sorusuna karşılık ise Hollande’inde Sarkozy’den eksik bir yanının olmadığı cevabını veriyorlar.

Ancak yine de tüm adaylar Fransız vatandaşlarının din, gelenek ve adetlerini devletin kanunu üstünde görmüyor, sadece oy alabilmek için kullanabileceği bir araç olarak yaklaşıyor. Haliyle halkın bu duygularını da oy potansiyeli olarak nitelendiriyor ve kullanıyorlar.

Ramazan BOZOK

Universite de Rouen

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...