Fransa’nın Afrika’daki Askeri Operasyonları Sivil Kayıplarına Neden Oluyor

“Fransız ordusu Afrika’da ne yapıyor” kitabının yazarı Raphael Granvaud, Fransa’nın yaklaşık 50 yıldır Afrika’da yürüttüğü askeri operasyonlarda sivil kayıplarına neden olduğunu belirterek, “Fransız ordusu sivil kayıpları gizlemek için her şeyi yapıyor. Bu yüzden Fransa’nın askeri operasyonlarının neden olduğu sivil kayıpların sayısı tam olarak bilemiyoruz.” dedi. Böylelikle Fransa operasyonlarının asıl amacı açığa çıkıyor.

Granvaud, Fransa’nın askeri operasyonlarının ekonomik boyutu olduğunu da belirterek, Serval operasyonunun bunun örnek teşkil ettiğini belirtti.

Granvaud, Fransa’nın, Afrika’da yürüttüğü askeri operasyonlarla siyasi nüfuz sağlamayı da amaçladığını ifade ederek, terörle mücadelenin Fransa için bir bahane olduğunu söyledi.

“Fransa’nın, Afrika’daki askeri operasyonları meşru değil.” diyen Granvaud, Fransa’nın askeri operasyonda bulunduğu ülkede sorun yarattığını ifade ederek, şunları söyledi:”Fransa, bazı askeri operasyonları örnek teşkil ettiği söylüyor. Örneğin, 2002’de Fildişi Sahilleri’nde Licorne operasyonu, Fransa bu operasyonların insani operasyonların olduğunu ve soykırımın gerçekleşmesini engellemeyi hedeflediğini söyledi ancak operasyonları tamamladığında gördük ki Fransa hiçbir sorunu çözmedi. Fransız askerleri Fildişi Sahilleri’nde bulunduğu için ülke 10 yıl boyunca ikiye bölündü. Orta Afrika’da ise Sangaris operasyonuyla hiçbir sorun çözülmedi, milisler silahları bırakmadı. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Fransa’nın askeri operasyonlarla çözmek istediği sorunların hiçbiri çözülmedi, hatta bazen sorunlar çoğaldı.

Tüm bu durumlar gösteriyor ki Fransa, sadece kendi çıkarlarını savunmak için Afrika’da müdahelede bulunuyor, bu yüzden Afrika’daki sorunları çözmek için askeri operasyon düzenleyecek en son ülke Fransa’dır. Afrika’da tarafsız müdahale isteseydi, askerlerini Birleşmiş Milletler’in hizmetine sunardı. Fransa bunu yapmıyor.

Demet GÖRMEK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.

Çeviri: Neoliberalizmden Sonra

Bu yazı, Rana Faroohar'ın ‘Foreign Affairs’ için kaleme almış olduğu “After Neoliberalism: All Economics Is Local” başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir.

The Wind That Shakes the Barley (2006)

Avrupa çalışmaları stajyerimiz Ferhat Ege Aksaylı, The Wind That Shakes the Barley filmini sizler için analiz etti.

Paris Attacks and the Role of the European Union

Abstract This article analyzes the attacks of the Islamic State...