Fransa’nın Afrika’daki Askeri Operasyonları Sivil Kayıplarına Neden Oluyor

“Fransız ordusu Afrika’da ne yapıyor” kitabının yazarı Raphael Granvaud, Fransa’nın yaklaşık 50 yıldır Afrika’da yürüttüğü askeri operasyonlarda sivil kayıplarına neden olduğunu belirterek, “Fransız ordusu sivil kayıpları gizlemek için her şeyi yapıyor. Bu yüzden Fransa’nın askeri operasyonlarının neden olduğu sivil kayıpların sayısı tam olarak bilemiyoruz.” dedi. Böylelikle Fransa operasyonlarının asıl amacı açığa çıkıyor.

Granvaud, Fransa’nın askeri operasyonlarının ekonomik boyutu olduğunu da belirterek, Serval operasyonunun bunun örnek teşkil ettiğini belirtti.

Granvaud, Fransa’nın, Afrika’da yürüttüğü askeri operasyonlarla siyasi nüfuz sağlamayı da amaçladığını ifade ederek, terörle mücadelenin Fransa için bir bahane olduğunu söyledi.

“Fransa’nın, Afrika’daki askeri operasyonları meşru değil.” diyen Granvaud, Fransa’nın askeri operasyonda bulunduğu ülkede sorun yarattığını ifade ederek, şunları söyledi:”Fransa, bazı askeri operasyonları örnek teşkil ettiği söylüyor. Örneğin, 2002’de Fildişi Sahilleri’nde Licorne operasyonu, Fransa bu operasyonların insani operasyonların olduğunu ve soykırımın gerçekleşmesini engellemeyi hedeflediğini söyledi ancak operasyonları tamamladığında gördük ki Fransa hiçbir sorunu çözmedi. Fransız askerleri Fildişi Sahilleri’nde bulunduğu için ülke 10 yıl boyunca ikiye bölündü. Orta Afrika’da ise Sangaris operasyonuyla hiçbir sorun çözülmedi, milisler silahları bırakmadı. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Fransa’nın askeri operasyonlarla çözmek istediği sorunların hiçbiri çözülmedi, hatta bazen sorunlar çoğaldı.

Tüm bu durumlar gösteriyor ki Fransa, sadece kendi çıkarlarını savunmak için Afrika’da müdahelede bulunuyor, bu yüzden Afrika’daki sorunları çözmek için askeri operasyon düzenleyecek en son ülke Fransa’dır. Afrika’da tarafsız müdahale isteseydi, askerlerini Birleşmiş Milletler’in hizmetine sunardı. Fransa bunu yapmıyor.

Demet GÖRMEK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...